Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kokos

Kokos

K okos je plod kokosové palmy, která roste do výšky 20 až 30 metrů a může se dožít i 100 let. Kokosová palma se pěstuje více jak 3 000 let. Přesný původ kokosové palmy zůstává tajemstvím. Kokosový plod dokáže totiž vyklíčit, i když plave v moři nebo oceánu tisíce kilometrů, několik měsíců. Díky tomu došlo k velkému rozšíření této palmy. Kokosová palma roste v tropech, kde je dostatek vlhké půdy a vzdušné vlhkosti, blízko řek i moří. Slaná voda palmě nevadí. Pro pěstování kokosové palmy je ideální prostředí s průměrnou teplotou kolem 30 °C. Kokosová palma je velice odolná a plody dává po 7 letech růstu.

Kokosový plod váží přibližně 2,5 kg, má tenkou žlutou slupku, pod níž je asi 10 cm vláknité hmoty. Z této hmoty se vyrábí lana, rohože a koberce. Vlákno je lehčí než voda a umožňuje kokosu plavat. Je dlouhé 15 až 35 cm o průměru 0,3 až 1 mm. Pod vláknitou hmotou se nachází velká peckovice, kterou nazýváme kokosový ořech. Ořech má dřevnatou skořápku hnědé barvy, která má na povrchu odlupující se svazky lýka. Pod tvrdou skořápkou se nachází bílá dužina a v ní je uvnitř dutina. Kokosová dutina rovněž umožňuje kokosovému ořechu plavat ve vodě. V kokosové dutině je kokosová voda.

Kokosová bílá dužina se skládá z tuku, glycidů, proteinů a vody. Je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, vlákniny, proteinů a cukrů.

Použití kokosové dužiny
 • Léčení nervových nemocí.
 • Pomáhá při ztrátě paměti.
 • Blahodárně působí na vlasy, pokožku a nehty.
 • Pomáhá při nemocech plic.
Dužinu kokosu můžeme konzumovat samotnou, většinou se usuší a pak semele na kokosovou moučku. Tu pak používáme v kuchyni. Z čerstvé dužiny se vyluhováním vyrábí kokosové mléko.

Kokosová voda je velice zdravá, je sterilní a obsahuje draslík, hořčík, vápník, sodík, vitamíny B6, B12 a vitamín C. Má nízkou hladinu tuku, sacharidů a kalorií. Kokosová voda je bezbarvá a nasládlá tekutina.

Použití kokosové vody
 • Je velice podobná mateřskému mléku a někdy se používá jako pokrm pro kojence.
 • Podporuje imunitu.
 • Urychluje až 2x spalování a nemá žádné kalorie. Proto je vhodné při hubnutí.
 • Je to isotonický nápoj vhodný při fyzické aktivitě.
 • Pomáhá při zažívacích a střevních problémech.
 • Je vhodná k detoxikaci.
 • Ulevuje od migrény.
 • Má protistárnoucí účinky.
 • Pomáhá při problémech s močovým měchýřem.
 • Doporučuje se při vážné dehydrataci.
Vidíme, že kokos je velice zdravý. Před konzumaci se doporučuje z kokosu odčerpat kokosovou vodu. K tomu nám pomůžou 3 „oka“, která se nacházejí na temeni ořechu. Jedno z těch ok má tenčí blanku a dá se snadno provrtat vývrtkou nebo nůžkami. Tak se snadno provrtáme slupkou i dužinou a můžeme kokosovou vodu odčerpat.

Pak již nic nebrání tomu, abychom kokos rozřezali pilkou nebo ho zabalili do utěrky, rozbili kladivem a pochutnali si na kokosové dužině.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-07
luhacovice-14
luhacovice-05
v-dolina2010-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.