Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kvetoucí dřeviny

Kvetoucí dřeviny

I když zimní čas není právě tím nejpestřejším obdobím v roce, i v tuto dobu může být na zahradě krásně. Zahradu v zimě mohou zdobit zežloutlé trsy trav, zaschlá květenství některých trvalek, půvabná kůra zajímavých stromů i ještě stále barevné plody některých keřů. Možná to na první dojem bude znít trochu překvapivě, ale zimní zahradu mohou zpestřit i květy nejranějších trvalek a některých dřevin.

Dřevin kvetoucích v zimě není velké množství, ale jejich ozdobný efekt je dost silný na to, abychom tyto rostliny vzali do úvahy při plánování zahrady. Květy v zimě kvetoucích dřevin bývají menší velikosti, ale obvykle se objevují ve větším množství a v zajímavé barevné škále. Protože kvetou mimo období hlavní prodejní sezony, s krásou jejich květů se v obchodě potká jen málokterý zákazník.

A až v zahradních centrech a zahradnictvích vypukne ten opravdový jarní život, tyto rostliny mají své nejkrásnější období už za sebou. Proto každý kdo si chce zahradu vyzdobit v zimě kvetoucími dřevinami, by měl být připravený na to, že v období nákupu budou mít poněkud obyčejný vzhled.

Snad nejtypičtějšími v zimě kvetoucími dřevinami jsou vilíny (Hamamelis), které rozkvétají v několika odstínech žluté, oranžové, nahnědlé až tmavě červené barvy. Jsou to poměrně vzrůstné keře, rostou jako široce rozložité. Šířka rostliny kolem 4 metrů nemusí být žádnou výjimkou. Kromě dostatku prostoru vyžadují mírně vlhkou a slabě kyselou půdu s vyšším obsahem humusu. Vilíny jsou citlivé na přítomnost vápníku v půdě. Převažující barva podzimního vybarvení listů souvisí i s barvou květů, žlutě kvetoucí odrůdy se na podzim barví zejména v odstínech žluté, červeně kvetoucí rostliny velmi často zbarvují své podzimní listy do ohnivě rudých odstínů.

Zajímavou dřevinou předjaří je východoasijský rod Stachyurus, který se pěstuje zejména právě pro pozoruhodné květy, které se na rostlině objevují od začátku března do dubna. Květy ruzkvétají v bohatých hroznovitých soukvětích na větvích, které se rozkládají široce od středu keře. Tato dřevina potřebuje vlhkou, ne však trvale mokrou půdu a osluněné stanoviště nebo polostín.

Také vřesovec (Erica) je poměrně známá kvetoucí dřevina, která se na našich zahrádkách pěstuje poměrně často. Jsou to poměrně nízké druhy. které rostou ploše a obvykle nebývají vyšší než 30 cm. Květy se zakládají už na podzim a někdy také první z nich v podzimním podzimu i nakvétají. Průběh zimy ovlivňuje nástup kvetení vřesovců. Ty začínají běžně kvést v březnu po roztání sněhu, ale v teplejších zimách mohou kvést už od ledna.

Jejich květy vydrží hezké poměrně dlouho, často až do konce dubna. Vřesovce potřebují slunné místo a mírně vlhkou, kyselou půdu. Nejsilnějšího efektu dosáhnete, vyhradíte-li těmto rostlinám plochu alespoň několik metrů čtverečních. Větší barevná plocha kvetoucích rostlin působí na konci zimy velmi optimisticky.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

hipo6
v-dolina2010-05
img_3700
img_9082
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.