Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vzteklina

Vzteklina

V zteklina je onemocnění centrálního nervového systému u teplokrevných zvířat a lidí. Vzteklina se vyskytuje na celém světě a záznamy o ní jsou starší víc jak 5 000 let. Virus vztekliny se přenáší většinou kousnutím nebo poškrábáním od nemocného zvířete. Virus se ve svalovině pomnoží a šíří se do centrálního nervového systému, kde se dále výrazně množí. Vzdálenost pokousaného místa od mozku ovlivňuje inkubační dobu a propuknutí klinických příznaků. Inkubační doba se většinou pohybuje od dvou do čtyř týdnů. Když nemoc propukne, nedá se již zastavit a končí smrtí. Pokud je však pokousaný člověk včas očkovaný a je zahájená léčba, protilátky zabrání postupu víru do mozku a vzteklina nepropukne.

Příznaky vztekliny u lidí po uplynutí inkubační doby

  • Projevy podobné běžné chřipce.
  • Stav pacienta se zhoršuje a je napadený nervový systém, pacient má bolesti hlavy, trpí zvýšenou dráždivosti, agresivními pohyby, dochází k částečnému ochrnutí různých části těla, zvracení, svalovým křečím a záchvatům. Objevují se i změny duševní jako rozrušení, úzkost, problémy se spánkem, zmatenost, strach, záchvaty paranoie, přehnaná přecitlivělost na ostré světlo a zvuky, dvojité vidění a neschopnost mluvit. Je postižená i dýchací soustava.
  • V pozdním stádiu se objevuje u postiženého pěna u úst, protože je zvýšená tvorba slin a zároveň snížená schopnost polykat. Dojde k ochrnutí svalstva hrdla a čelisti, které vede ke smrti nemocného.
Vzteklinu můžeme rozdělit do dvou skupin
  • Městskou, kde je hlavním zdrojem nákazy pes. V České republice je zavedené povinné očkování domácích psů již od roku 1953.
  • Lesní, kde jsou zdrojem nákazy hlavně lišky. V letech 1989 až 2009 organizovala Státní veterinární správa ČR orální vakcinaci lišek proti vzteklině. Vakcinace probíhala každý rok na jaře a na podzim. Vakcinace probíhala letecky, shozením vakcín na určité místo. Vakcína byla ukrytá v krmivových návnadách, které byly vyrobené z rybí moučky a tuku. Návnada byla velká jako krabička od zápalek a uvnitř byla vakcinační dávka v plastiko-aluminiové kapsli. Rybinový zápach návnady je pro lišky lákavý. Když liška návnadu pozřela, vakcinační kapsle se narušila a došlo ke kontaktu se sliznicí dutiny ústní u lišky a vlastnímu naočkování. Za celou dobu bylo použito 32 515 000 vakcinačních dávek a díky tomu byla u nás vzteklina vymýcená. Ale i přesto můžeme ve volné přírodě potkat nakažené zvíře vzteklinou. K nákaze může dojít hlavně v příhraničních oblastech.

Infikované zvíře má již 3 dny před prvními klinickými příznaky virus ve slinách. Zvíře infekci dále přenáší pokousáním nebo poškrábáním.

Klinické příznaky vztekliny u zvířete
  • Počáteční stádium trvá 1 až 3 dny, dojde ke změně chování, zvíře je apatické nebo agresivní, nemůže polykat a slintá.
  • Excitační stádium následuje poté a trvá 3 dny. Zvíře je agresivní, napadá jiná zvířata a lidi, okusuje a požírá například kameny, trpí velkým svěděním, a proto se škrábe a kouše až do krve, šilhá a má paralyzované hlasivky.
Rada na závěr, pokud nás pokouše pes, kterého neznáme a nevíme, jestli je očkovaný proti vzteklině, je nutné vyhledat ihned lékaře.

Pokud ve volné přírodě potkáme volně žijící zvíře, které se nás nebojí a přijde k nám blízko, nikdy na něj nešaháme, pravděpodobně má vzteklinu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn08
hipo3
rovna_prava_pro_vsec...
75_2soutezni_den_290...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.