Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Medvídek Koala

Medvídek Koala

J e to jedno z nejkrásnějších australských zvířat. Přestože připomíná medvěda, je to ve skutečnosti vačnatec, podobně jako klokan. Koala pochází ze slova gula v jazyce „Dharuk“ (téměř vymizelý jazyk australských domorodců). Koalové se vyskytují v pobřežních oblastech východní a jižní Austrálie. Původ koal není objasněn. Způsobu života se koaly podobají jihoamerickým lenochodům.

Hmotnost je 5 – 12 kg
Délka 70 – 90 cm
Délka ocasu – 6 cm

Koalové jsou zavalitá zvířata, mají delší uši a končetiny. Jejich srst je hustá a měkká v odstínech od popelavě šedé až k hnědé. Břicho a dlouhé chlupy vyrůstající na ušních boltcích jsou bílé. Koala je jeden z mála, který má otisky prstů. Ty jsou podobné otiskům lidským. Koala je obecně známo tiché zvíře, ačkoli samci v době páření vydávají velmi hlasité zvuky, které je slyšet až do kilometrové vzdálenosti. Pokud se koala ocitne ve stresující situaci, může vydávat hlasitý nářek, o kterém se říká, že je podobný pláči lidského dítěte.

Potrava a chov
Živí se výhradně listy blahovičníku. Koala tráví kolem tří hodin z pěti svým krmením v jakoukoli dobu. Sní přibližně 500 gramů eukalyptových listů denně. Před spolknutím je pořádně rozmělní silnými čelistmi na velmi jemnou kaši. Toxické složky jsou játry zneškodněny a později vyloučeny. Málokdy svůj strom opouštějí, pohybují se velmi pomalu. Mozek koalů je jeden z nejmenších mezi vačnatci. Je jediným zvířetem na Zemi s takto malým mozkem.

Páření
Páří se od prosince do března. Březost trvá 35 dní pak se narodí většinou jedno mládě. Narozený koala měří 1 gram. Mládě je kojeno, ale také pojídá matčiny výkaly, které obsahují symbiotické bakterie. Mladá koala se osamostatní kolem jednoho roku.

V Evropě se chovají koaly v ZOO (Madrid, Vídeň, ...) USA – San Diego. Je dokázáno, že koaly jsou postupně vyhubeny člověkem, loví je kvůli jejich kožešině.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

24
krajsky-odborn08
P1100029
04_prijezd_2409-2156
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.