Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Christiaan Barnard

Christiaan Barnard

C hristiaan Neething Barnard se narodil 8. listopadu 1922 Jihoafrické republice. V těch časech byla tato země zmítaná neklidem kvůli častým válkám černých proti bílým obyvatelům. Narodil se do chudé búrské rodiny. Vystudoval Lékařskou fakultu Kapském městě. Po studiích se stal praktickým lékařem na malém městě. Po čase získal stipendium v USA a věnoval se kardiochirurgii.

Po návratu do Kapského města provedl svoji první operaci srdce. Vytvořil chirurgický tým a věnoval se transplantaci ledvin. Absolvoval další stipendijní pobyt a již promýšlel metodiku transplantace srdce. Po mnoha pokusech ji provedl na lidském pacientovi s nevyléčitelnou srdeční vadou. Operace proběhla 3. prosince 1967 v Kapském městě. Operace byla úspěšná. Následně se dostavily komplikace, pacient zemřel po 18 dnech na zápal plic. Další pacient žil po operaci 563 dní. První ženu, kterou profesor operoval, v dubnu 1969. V sedmdesátých letech byly objeveny léky proti infekci, ty počty úspěšných transplantací znásobily.

Profesor Barnard zemřel 2. září 2001.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140802
m-r-polsko2011-15
p1140809
PA062159
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.