Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Sicílie

Sicílie

S icílie ostrov Slunce, který leží ve stínu sopky Etny a jehož cesty obklopené nekonečnými plantážemi menších pomerančovníků. Sicílie je největším italským ostrovem ve Středozemním moři. Její břehy obmývá Středozemní moře na východě již od Kalábrie dělí Messinská úžina. Hlavním městem je Palermo. Na ostrově kromě italštiny se mluví sicílštinou. Nejvyšší horou je Etna. Další dnes už nečinné sopky tvoří souostroví Liparských ostrovů.

Na Sicílii se rozkládají 4 pohoří. Prvními jsou sicilské Apeniny, druhý masiv se nalézá na západě ostrova a třetí ve tvaru ohnutého luku. Tím čtvrtým je masiv samotné Etny. Sicílie je především hornatá.

Podnebí na Sicílii je typicky středomořské. Léto je tam horké, zima krátká s mírným občasným deštěm.

Hospodářství a průmysl

V zemědělství pracuje 12 % obyvatel. Mezi nejrozšířenější plodiny na sicilském ostrově je oliva, mandle, vinná réva, citrusy a pistácie. Můžeme zde nalézt i aleje korkových dubů. Průmysl zaměstnává zhruba 20 % obyvatel.

Sicilská kuchyně

Největší ostrov je protkaný velkým množstvím kuchyně, od aragovské, turecké až po řeckou. Sicilská kuchyň je však ovlivňována francouzskou i africkou kuchyní. Každý kousek sicilského jídla je zážitkem. Pestrá jídla jsou dochucena vlastní solí z Marsaly a využitím bylinek, které tvoří základ sicilské kuchyně. K této kuchyni neodmyslytelně patří mořské ryby a vynikající sladké zákusky.

Typický Ital nebo Sicilian miluje kávu, snídá sladkou snídani s cappuccinem, jeho oběd má 4 chody a miluje jak jídlo tak kávu.

Kulinářské zážitky chybět nikomu nebudou, tak z některých můžeme jmenovat.
Caponata – směs ančoviček, rajčat, lilků, cibule, oliv a bylinek
Cassata – sladkost připravována ze sýra riccota, cukru, vanilky, čokoláda a kandovaného ovoce.
Cannoli – zapečené křupavé trubičky se sladkou krémovou náplní.

Fauna a flóra

Především v západní části ostrova je pro milovníky flory co objevovat. Za zmínku stojí 70 km dlouhý pás lesů v Monti de brodi a další četné rezervace a národní parky např. Zingaro, Bosco di Ficuzza

Města, městečka, obce


Palermo – toto hlavní město vzniklo téměř před 3000 lety
Calania – je druhým největším městem
Siracusa – zapsána v památkách UNESCO
Taormina – město romantiky
Messina – je třetím největším Sicilským městem, také je to místo pro trajekty.

Na dovolenou doporučujeme

Capo d'Orlando, toto místo vám přinese spoustu možností a zajímavostí. K odpočinku láká 14 km dlouhý úsek malebných pláží, které se prolínají s útesy. Moře je nádherně křišťálové.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-103
07-opava-jakartovice
priprava2011-07
P6231619
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.