Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Slovenský ráj

Slovenský ráj

S lovenský ráj představuje svérázné krasové území s členitým reliéfem s velkým množstvím roklin, soutěsek, úzkých dolin, kaňonu a s několika zachovanými planinami, které jsou bohaté na krasové formy. Pro své vyjímečné prostředí byl Slovenský ráj v roce 1988 vyhlášen Národním parkem.  

Slovenský ráj je zajímavý po celý rok. Na jeho území je kolem 300 kilometrů značených turistických tras, k poznání přírody. Národnímu parku slouží pět naučných stezek, přechody mezi soutěskami umožňují zabudované žebříky, mostíky nebo zábradlí. Příroda je divoká, ale přitom udržovaná - pro turisty ideální!

Celé území Slovenského ráje odvodňují dvě řeky s množstvím menších přítoků. Na severu je to řeka Hornád a na jihu řeka Hnile. Obě pramení pod Kráľovou Hoľou a obě vyhloubily do vápence hluboko zařazené úzké kaňony. Rozmanitost flóry a fauny nemá obdobu nejen v oblasti Karpat, ale vlastně nikde na světě!

V neuvěřitelně čistých potocích můžete spatřit hejna ryb, osamoceného pstruha, mloky, ale třeba i ohrožené vydry nebo i mihuli.

Můžete zde putovat na mnoho různých vyhlídek, z nichž se vám nabídne nádherný výhled do celého kraje. Mezi ty nejkrásnější patří Tomašovský výhľad, což je skalní galerie na jižním svahu Ludmanky s výhledem na údolí Bieleho potoka, na Čertovu sihoť a při dobrém počasí dokonce na Vysoké Tatry. Milovníky horolezectví potěší, že na zdejší strmé stěně si mohou ověřovat své schopnosti!

Vzniklo tady mnoho zajímavých památek: například Dukov Most nad dolinou Malého Zajfu nebo kartuziánský klášter v Kláštorisku. Je také proslulá velkým množstvím gotického umění, které zde vzniklo ve 13. století a jedinečným způsobem se zachovalo až do součastnosti. Za návštěvu také stojí Církevní městečko Spišská Kapitula, kde najdete katedrálu sv. Martina. Opravdovou perlou je pak nejvyšší gotický oltář na světě, který se nalézá v Chrámu sv. Jakoba v Levoči.

Pokud by vám snad bylo v létě ve Spiši, nebo v Slovenském ráji příliš horko, zaručeně vás ochladí nedaleká Dobšínská ľadová jaskyňa. Průměrná teplota v jeskyni je totiž po celý rok pod hodnotou 0°C!

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-104
bezpecnost-na-prejez...
narozky1
18
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.