Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zápis dětí do první třídy

Zápis dětí do první třídy

Z ápis dětí do první třídy probíhá od 15. ledna do 15. února. Přesný termín zápisu si školy určují samy. Školy často před zápisem dětí pořádají na svých školách Den otevřených dveří. V České republice začíná povinná školní docházka na začátku školního roku, který následuje nejdříve po dovršení šesti let dítěte. Jedná se oděti, které letos dovrší šesti let do 31. srpna daného roku.

Podmínky k zápisu
  • K zápisu si zákonný zástupce dítěte přinese občanský průkaz a rodný list dítěte.
  • Není možné, aby k zápisu přivedli dítě prarodiče, pokud nejsou jeho zákonnými zástupci.
  • Zápisu se musí zúčastnit osobně i dítě. Pedagog si formou hry ověří, jestli je dítě schopné nástupu do školy. Může se ptát, jestli se dítě dokáže samo obléknout, obout, jestli umí jíst příborem, udržovat osobní hygienu, jestli nebude mít problém s odloučením od rodičů, jak zvládá své emoce, jak se chová, atd. Dále bude učitele zajímat, jakou má dítě výslovnost a slovní zásobu, jak drží tužku, nůžky a jestli umí s těmito pomůckami pracovat. Učitel se bude ptát, jestli dítě dokáže rozeznat barvy, tvary a zvuky. Dítě by mělo zvládnout počítat do pěti, udržet pozornost alespoň na 15 minut a mělo by umět básničku a písničku.

Některé děti tyto podmínky zvládají snadno již v pěti letech, jiné s tím mají problémy ještě i u zápisu. Proto je možné, dát dítě do školy dřív nebo později.

Dřívější nástup do první třídy

Do první třídy mohou být přijaté i děti, které teprve v daném školním roce dovrší šesti let. To je možné, pokud je dítě tělesně i duševně vyspělé a požádá o to jeho zákonný zástupce.

Jak žádat o dřívější nástup
  • V případě, že dítě dovrší šesti let v době od září do prosince, je nutné k žádosti doložit doporučující vyjádření školského poradenského zařízení.
  • Když bude mít dítě šest teprve v lednu až červnu, je potřeba doložit doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře.

Odklad povinné školní docházky
Rodiče mohou požádat i o odklad povinné školní docházky. Nejdéle jde povinnou školní docházku odložit do zahájení školního roku, ve kterém dítě bude mít osm let.

Jak žádat o odklad

O odkladu docházky rozhoduje ředitel školy. Zákonný zástupce dítěte pošle písemnou žádost řediteli školy nejpozději 31. května toho roku, kdy by mělo dítě nastoupit do školy.

K žádosti o odklad je nutné doložit posouzení příslušného školského poradenského zařízení a posouzení odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Odborným lékařem může být dětský lékař nebo praktický lékař pro děti a dorost v případě, že o odklad rodiče žádají hlavně z důvodu celkové tělesné nezralosti nebo částečného onemocnění.

Pokud je dítě v lékařské péči z jiných zdravotních důvodů, je zapotřebí posouzení odborným lékařem, například alergologem, neurologem, kardiologem …

Po obdržení obou doporučujících posouzeních ředitel školy rozhodne o odkladu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062151
v-dolina2011-09
15-opava-jakartovice
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.