Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Olivový olej, proč je tak oblíbený?

Olivový olej, proč je tak oblíbený?

O livový olej se jako pomocník pro zlepšení fyzického i duševního zdraví používá už přinejmenším šest tisíc let. Už v roce 400 př. n. l. Hippokrates, otec medicíny, používal tento olej ve více než v 60 léčivech, kterými léčil své pacienty. Ve starém Římě i Egyptě se léky vyráběly mícháním olivového oleje a bylin. Olivový olej byl pro lidi žijící kolem Středozemního moře více než potravina, neboť byl součástí léků, používal se i jako antibiotikum, pomáhal obnovovat životní energii, sílu. Během staletí tak lidé objevovali, že tento olej má opravdu zázračné účinky.

V současné době odborníci po celém světě objevují další a další použití tohoto univerzálního oleje. Z historie víme, že už od biblických dob lidé znali a užívali olivový olej nejen vnitřně, ale i věděli o jeho vnějším blahodárném vlivu. Nejstarší zmínka o olivovém oleji se nejspíš objevuje u legendárního řeckého básníka Homéra, jenž ve svém díle Odyssea se zmiňuje o „tekutém zlatu“. Ve starém Řecku se atleti mazali olivovým olejem, aby se jejich těla zlatavě leskla. Před uložením do hrobky se mrtvá těla hrdinů natírala olejem. Olivovník byl v biblických dobách považován za vysoce cenný strom se všestranným použitím.

V dnešní době je olivový olej a obzvlášť extra panenský vychvalován jako jeden z nejzdravějších tuků, díky svojí popularitě se stává tak součástí každé kuchyně, restaurace atd. Bývá tak používán při boji s tělním tukem, snižuje krevní tlak a dokáže chránit před nemocemi oběhové soustavy. Olivový olej je nejen pomocník při pěstění zdravé pokožky, ale i při léčbě nachlazení. Obsahuje antioxidanty podobné, jako jsou v čaji a červeném víně, které pomáhají proti srdečním chorobám. Tento olej je naprosto univerzální v kuchyni, neboť se dá použít do pečení, jako zálivka do studených salátů, na restování a soté. Může se přidávat při pečení do moučníků, korpus je pak vláčný. Olivový olej má dlouhou historii a ještě delší je seznam jeho prospěšných účinků na naše srdce.

V extra panenském olivovém oleji se nalézá vitamin E, který posiluje některé imunitní reakce a snižuje nebezpečí vzniku srdečních chorob a některých druhů rakoviny. Dále to jsou esenciální mastné kyseliny, jsou to zdravé tuky např. omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které pomáhají proti onemocnění srdce, obezitě, cukrovce. Tento olej je zdrojem chlorofylu, což je látka s antioxidačními účinky. Dále jsou to fytoestrogeny, látky oddalující řídnutí kostí a snižující nepříjemné projevy klimakteria a látky s názvem steroly, ty ve střevě zabraňují vstřebávání cholesterolu obsaženého v potravinách. Nejdůležitější látky obsažené v olivovém oleji jsou ovšem polyfenoly – nenahraditelné přírodní látky se silně antioxidačními vlastnostmi, zachycují molekuly volných radikálů a odstraní je z těla dříve, než stačí napáchat škody.

Olivový olej v kombinaci s octem, s citronem, vodou a esenciálními oleji můžete použít jako přírodní čisticí prostředky. Těmito nezávadnými směsmi můžete čistit podlahy, leštit nábytek, osvěžovat vzduch atd.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Olympiada_v_Sizuoka3
20
rakousko2011-07
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.