Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Řadíte se mezi praváky, nebo spíše leváky?

Řadíte se mezi praváky, nebo spíše leváky?

E xistují prý dva druhy leváctví a to patologické a genetické. Leváci to nikdy neměli zrovna v životě jednoduché a i v dnešní době se mohou potýkat s různými překážkami. Většina nástrojů a přístrojů bývá i podnes výhradně vhodná pro praváky. Statistika pro leváky není příznivá, neboť sděluje, že leváci oproti pravákům v průměru umírají dřív a bohužel častěji trpí poruchami učení, ke kterým patří například dyslexie a ADHD.

Imunitní systém u těchto jedinců je křehký, a tudíž se mnohem častěji potýkají s nemocí, jako je astma, cukrovka. Dokonce dle statistik, mnohem častěji propadají alkoholu a trpí úzkostmi. Ženy levačky mívají dříve menopauzu než ženy pravačky. Oproti tomu i mezi leváky najdeme vynikající šachisty, architekty, umělce a matematiky.

U leváctví lze vypátrat genetický základ. Pokud někdo z rodičů je levák, je větší pravděpodobnost, že děti budou také leváci. Leváctví patologického původu bývá způsobeno například poškozením mozku plodu v děloze matky. Leváctví znamená, že hlavní úlohu při ovládání motoriky neboli pohybů svalů zastává pravá strana mozku. Jestliže dochází v průběhu vývoje levé hemisféry mozku k určitým potížím, přesouvá se hlavní ovládací funkce motoriky do pravé hemisféry a z dítěte, jež by za obvyklých okolností bylo pravák, se stává levák. To znamená, že jestli leváctví je způsobeno narušením mozku, tak je také doprovázeno i jinými potížemi mozkového původu. Ale i opačně, pokud během prenatálního vývoje došlo k poškození pravé hemisféry, lze počítat s tím, že jedinec geneticky předurčený, aby se stal levákem, se nakonec stává patologickým pravákem.

Za původce leváctví se označuje i porodní stres, to znamená trauma v děloze matky, ale i obtížný porod. Mezi rizikové faktory z hlediska vývojových obtíží a vyššího výskytu leváctví se řadí předčasný porod, dlouhotrvající porod, porod koncem pánevním, nízká porodní váha. Leváctví odborníci zaznamenali také u dvojčat, protože u nich vinou jejich vzájemného zápasu o živiny a stresujícího porodu, je tak zapříčiněný větší výskyt obtíží při vývoji levé mozkové hemisféry.

V levé mozkové hemisféře se nalézají hlavní řečová centra a to jak porozumět slyšené řeči tak mluvení. V levé hemisféře má svá řečová centra většina praváků i většina leváků, řečová centra ovšem mohou být i rovnoměrně rozmístěná v obou hemisférách. Výzkumem se potvrdilo, že vysokoškolští studenti leváci si volí spíše předměty na zrakových vjemech a u praváků převažují obory založené na řeči.

Na závěr taková perlička, jak zjišťují oběť vražedného útoku, zda byla pravák nebo levák. Celé to spočívá prý ve zkoumání nehtů palců obou rukou. Větší a hranatější nehet má, podle výzkumu patřit dominantní ruce.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231604
22-opava-jakartovice
edf-tour-2010-bielsk...
p1140714
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.