Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ninjitsu - cvičení pro dlouhověkost

Ninjitsu - cvičení pro dlouhověkost

N inja věřili, že díky patřičným cvičením fyzickým i dechovým „kosti se stanou železem a kůže nefritem“, což znamená, že celé tělo bude zdravé, pevné a pružné. Legendární japonští Ninja byli nazýváni též bojovníky stínu. Jejich umění existuje již minimálně 15 století. Dokázali využít takových schopností lidského těla, o jakých se dnešním lékařům může jen zdát. Speciálními technikami dokázali překonávat mnoho nemocí a byli schopni také mnohonásobně posílit přirozené obranné schopnosti člověka. Nebylo a není snadné se tomu všemu naučit. Vycházelo se ze systematických, zdlouhavých a obtížných cvičení dýchacích, meditačních, relaxačních i tělesných.

Ninja si své učení dlouho drželi v tajnosti. Teprve přibližně před padesáti léty velký mistr Ninju, lékař Maasaki Hatsumi, přenesl tyto znalosti také na Západ. Bohužel - jak později uvedl Hatsumi - na Západě pak převládl názor, že ninjitsu slouží k zabíjení a k jiným zlým činům. Pravdou však je, že skutečný Ninja musí jít cestou laskavého srdce a milosrdenství. Umění ninjitsu má ve svém základu neopakovatelnou filozofii i životní styl, který je v úzkém spojení se silami přírody.

Mnohé techniky ninjitsu, zaměřené na tělesné zdraví, se zachovaly do dnešních dnů. Jsou to např. techniky, nazvané podle zvířat: jelen, jeřáb (pták) a želva. Tyto tři pozice působí na hormonální funkce, které ovlivňují celý organismus. Pro dokonalou tělesnou formu se doporučuje vykonávat denně všechny tři cviky.

Technika Jelen posilňuje sexuální sílu, u mužů podporuje produkci testosteronu, u žen zase ženských hormonů estrogenů. Ženám tak prospívá jako prevence nemocí prsou a pomáhá k jejich zpevnění. Celkově je účinná při snaze o prodlužování života.

Technika Jeřáb léčí potíže trávicího systému, zácpu, průjmy, vředové onemocnění žaludku a dvanácterníku.

Technika Želva působí především na páteř a ramena. Posilňuje jejich svaly, narovnává páteř, odstraňuje ztuhlost, bolesti a únavu. Povzbuzuje k činnosti látkovou výměnu v organismu.

Cvičení Jelen provádíme takto: sed na patách tak, aby jedna pata tlačila na intimní místo. Následně si třeme dlaně, které pak položíme na prsa tak, abychom teplo dlaní pocítili na pokožce i skrze ní. Prsa masírujeme kruhovými pohyby: levou rukou ve směru hodinových ručiček, pravou opačně. Tento pohyb vykonáváme 36 krát. Poté masírujeme 36 krát pohybem opačným (levá proti směru hodinových ručiček). Na konec cvičení stáhneme svaly intimního místa. Ženy toto cvičení nemají provádět v době menstruace a těhotenství.

Cvičení Jeřáb provádíme ve stoje nebo v jakémkoliv pohodlném sedu. V pohodlném sedu důkladně třeme dlaně, které pak přiložíme na dolní část břicha. Palec pravé ruky položíme na pupek a prsty pravé ruky překryjí prsty levé ruky. Muži toto vykonávají opačně: palec levé ruky položí na pupek a prsty levé ruky překryjí prsty pravé ruky. Zvolna vydechujeme, přičemž rovnoměrně tlačíme dlaněmi na břicho. Při následném nádechu uvolníme dlaně a břicho vytlačujeme dopředu. Pokračujeme jedním výdechem a nádechem v uvolnění bez tlaku. Poté následuje výdech a nádech podle předchozího popisu. Následuje dlouhý nádech, kdy sledujeme naplňování plic vzduchem odspodu tak, jako když se napňuje sklenice vody. Toto vše opakujeme 15 krát.

Při cvičení Želva se posadíme s překříženými nohami, bradu se snažíme přitlačit na hrudník, ale zároveň vrcholek hlavy by měl směřovat přímo vzhůru. Ostatní svaly v těle jsou uvolněné. Zvolna a uvolněně zakloníme hlavu co nejvíce dozadu (nesmí to být pohyb rychlý a násilný). Přitom se nepatrně zvednou ramena. Při tomto pohybu dýcháme tak, že se nadechneme při sklonu brady dopředu a vydechneme při záklonu. Cvičení opakujeme 7 krát.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

85_ruzne_0110-0944
18
img_3688
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.