Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Břetislav I.

Břetislav I.

K níže Břetislav I. se narodil mezi 1002 až 1005 jako nemanželský syn Oldřicha a selky Boženy. Když se Břetislav narodil, byl Oldřich už ženatý s jinou ženou než Boženou. V roce 1029 dobyl Břetislav Moravu, když porazil polsko-moravské posádky. Aby mohl dosednout na knížecí stolec. Musel se oženit s urozenou dívkou. Žádný šlechtic nebyl ochoten levobočkovi dát svoji dceru. Tak unesl z kláštera ve Svinibrodu Jitku, dceru bavorského markraběte z Nordgau Jindřicha. Oženil se s ní a odjeli na Moravu. Žili spolu v Olomouci a zde se mu také narodil první syn Spytihněv.

Na knížecím stolci v té době seděl Jaromír a brzo podstoupil místo Břetislavovi. Brzy se ukázal jako velice silný a sebevědomý panovník. Pojistil si domácí pozici, měl prvního následníka. Rozšiřoval svou moc směrem na polské území. Obsadil Krakov a Hvězdno. Nad hrobem svatého Vojtěcha vyhlásil vydání prvního českého zákoníku, tzv. Břetislavova dekreta. Ostatky svatého Vojtěcha a Radima odvezl do Čech. Tím rozčílil Jindřicha III., pronikl do nitra Čech a oblehl Břetislava na Pražském hradě. Břetislav se musel dostavit přd říšský sněm jako kajícník a prosit Jindřicha o odpuštění.

Břetislav měl pět synů, Spytihněva, Vratislava, Konráda, Jaromíra a Otu. Zemřel 10. ledna 1055 v Chrudimi.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

40_1soutezni_den_270...
img_3650
03_prijezd_2409-2149
img_3771
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.