Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Výroba hedvábí

Výroba hedvábí

M oruše si spojujeme s tajemným bourcem morušovým a výrobou hedvábí. Tyto stromy mají širší použití a v našich podmínkách se jim dobře daří. Jejich plody jsou velmi chutné, sladké a zdravé. Jejich barva je podle druhu buď bílá, červená, fialová až černá. Plody dozrávají koncem července.

Bourec morušový a moruše patří k sobě

Morušovníky a výroba pravého hedvábí k sobě neodmyslytelně patří. Housenky nočního motýla bource morušového se živí výhradně listy moruší. Je zajímavé, že v dnešní době bource v přírodě nenajdeme, chová se výhradně pro výrobu hedvábí. V Číně je tato výroba známá už víc než 5 000 let.

Dospělý motýlek je bíle ochýřený, velký asi 5 cm, neumí létat a jeho ústrojí je redukované, takže nemůže přijímat potravu. Zato housenky jsou velmi žravé, líhnou se od nakladení vajíček po deseti dnech a používají morušové listy bez přestávky 24 hodin denně.

Jak vlastně vzniká hedvábí?
Po několika svlékáních si začne housenka vytvářet kokon, do kterého se zakuklí. Tvoří jej vlákno čistého hedvábí, které je produkováno slinnými žlázami housenek. Jeden kokon tvoří 300 – 900 metrů dlouhé nepřerušované vlákno. Kokony se sbírají a zahřívají po několik hodin při 100°C. Housenky se usmrtí a kokon lze dobře rozmotat. Z Číny se výroba hedvábí rozšířila v 1. pol 18 století.

Výroba

Výroba hedvábí sestává ze čtyř částí pěstování morušovníku, chov bourců morušových, namotávání hedvábných nitek ze zámotku na cívky, tkaní hedvábných látek.

Chov bource morušového
Soustřeďuje se do dvouměsíčního intenzivního období na jaře. Housenky se líhnou 8 dní a téměř měsíc jsou krmeny morušovými listy. Během této doby se jejich hmotnost zvýší zhruba 10 000 krát. Po čtvrtém svlékání z kůže začnou housenky spřádat zámotky.

Druhy hedvábí
Tussa, Katiya, Muga, Eri, Dupion

Co se vyrábí z hedvábí?
Šátky, šály, kravaty, příze, oděvy…

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140806
rovna_prava_pro_vsec...
63_vylet_2809-1407
luhacovice-10
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.