Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prevence rakoviny

Prevence rakoviny

M inisterstvo zdravotnictví spustilo preventivní akci proti vybraným nádorovým onemocněním. Projekt se nazývá Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – screeningové programy. Zdravotní pojišťovny začaly od ledna letošního roku zvát své klienty na preventivní prohlídky. Pojišťovny oslovují lidi, kteří mají nárok na preventivní prohlídky a přitom na ně nechodí. Lidé z vybraných skupin proto dostanou od pojišťovny dopis, ve kterém budou pozváni k vyšetření. S tímto dopisem zajdou ke svému obvodnímu lékaři a ten je dále pošle ke konkrétnímu odbornému vyšetření.

Preventivní akce se týká
  • Rakoviny děložního hrdla. Preventivní vyšetření je určené pro ženy ve věku 25 až 70 let.
  • Rakoviny prsu. Pro ženy ve věku 45 až 70 let.
  • Rakoviny tlustého střeva a konečníku. Toto preventivní vyšetření je pro ženy i muže ve věku 50 až 70 let.

Lidé nad 70 let pozvánku nedostanou, vyšetření mají vždy hrazené pojišťovnou a můžou se kdykoliv dostavit na prohlídku.

Česká republika patří ve světě k předním státům s výskytem rakovinového onemocnění. Bohužel onkologických pacientů stálé přibývá. Za posledních 15 let se onemocnění rakoviny děložního čípku a prsu zvýšilo až o 30 %, nádorové onemocnění konečníku a tlustého střeva o 12 %.

Preventivní projekt proběhne ve dvou fázích a potrvá dva roky. V první fázi budou klientům rozeslané zvací dopisy. Rozesílání bude probíhat v pravidelných intervalech, jedenkrát v měsíci a bude se týkat těch cílových skupin, které budou mít v daném období narozeniny. Ve druhé fázi budou opět k vyšetření pozváni ti, kteří se prohlídky do roka po obdržení pozvánky nedostavili. Celkem by mělo být rozesláno až tři a půl miliónu pozvánek.

Hlavním cílem projektu je předcházet nádorovému onemocnění a včasné zachycení zhoubného nádoru nebo chorobné změny, která by se mohla vyvinout v rakovinu. Když bude nemoc včas zjištěná, je velká naděje na uzdravení. Rovněž léčba je mnohem šetrnější a levnější. Projekt bude stát 107 miliónů korun a z 85 % bude hrazen z evropských zdrojů.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100029
IMG_0129
rakousko2011-02
okolo-msk2011-204
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.