Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ocet je skvělý pomocník nejen v domácnosti

Ocet je skvělý pomocník nejen v domácnosti

O cet většinou používáme do různých salátových zálivek nebo třeba na čištění skla, ale ocet má i spoustu léčivých účinků. Ocet už používali naše maminky, babičky i jejich maminky. Využívá se k léčbě plísní, kvasinkových infekcí a své uplatnění nachází i při bolestech hlavy. Oblíbený je i octový zábal při vysokých horečkách. V kosmetice chrání a zkrášluje pokožku.

Některé druhy octa jsou zdrojem minerálních látek, důležitých vitamínů, esenciálních aminokyselin, několika enzymů a taktéž v něm najdeme beta-karoten. Podle odborníků v jablečném a červeném vinném octě jsou stopové prvky a také látky působící proti rakovině, srdečním nemocem, cukrovce.

Ocet z jablečného vína se řadí mezi zdravotně nejprospěšnější potraviny, musí být ovšem vyroben z čerstvých jablek, která byla ponechána uzrát. Vinný ocet z červených hroznů se může k jablečnému octu přiřadit, protože hrozny se pokládají za „vinný lék“. Jablečný ocet podporuje trávení a udržuje tělesnou hmotnost, snižuje krevní tlak. Výzkumy se potvrdilo, že jablečný ocet obsahuje značné množství draslíku a ten podporuje obnovování a růst buněk, tkání a organismu. Enzymy v jablečném octu se podílí na chemických reakcích v těle. Vápník je nezbytný pro přenos nervových vzruchů a zároveň reguluje svalové kontrakce a díky němu máme zdravé kosti. Železo je nepostradatelné pro krvetvorbu. Hořčík má pozitiva především, abychom měli zdravé srdce.

V jablečném octě odpovídají za účinek látky obsažené v jablkách a ve vinném octě to jsou účinné látky z hroznů. Jak jablečný, tak červený vinný ocet obsahují polyfenoly, jež působí jako silné antioxidanty a chrání tak buňky před poškozením volnými radikály. Další prospěšné látky najdeme ve vinném červeném octě například katechin, který chrání před rakovinou, dále flavonoidy, které se řadí k fytosloučeninám. Nacházejí se v zelenině i v ovoci, jimž propůjčují barvu a aroma. Dále je to kvercetin, ten působí léčivě u alergií a žaludečních obtíží. Resveratrol je látka s protirakovinnými vlivy a také ohromná prevence nemoci srdce a cév.

Ocet můžeme specifikovat jako jeden z nejstarších fermentovaných výrobků a fermentaci znal člověk již před 10 000 lety. Ocet tedy vzniká octovým kvašením – působením baktérií na alkoholickou tekutinu, jako je víno nebo světlé pivo. Kyslík s alkoholem tento proces urychlují a poté vznikne kyselina octová neboli kyselý ocet. Ocet se dá vyrobit z jakéhokoli ovoce, ať už jsou to jablka, hrozny nebo jiné potraviny obsahující cukr.

Nejkvalitnější octy se vyrábějí z celých jablek, které je výborné rozmixovat na kaši, poté lisováním za studena získáte mošt a ten kvasí velmi dobře v dřevěných sudech a zrání trvá až šest měsíců.

  1. Podle výzkumů mají jablečný a vinný ocet za předpokladu, že se při výrobě používají celá jablka a červené hrozny, vynikající zdravotní účinky.
  2. Odbourávají tuk.
  3. Podporují imunitní systém.
  4. Snižují riziko nemocí srdce a cév.
  5. Ochraňují před rakovinou.
  6. Zpomalují stárnutí.
Ocet je možno použít do salátů jak už jsem se zmiňovala, nebo jako ochucovadlo do různých jídel, můžete ho i pít zředěný vodou, jeho použití je prostě rozmanité. Lze jím nahradit mýdlo a to rozpuštěním ve vodě. Můžete jej užívat po lžičkách v prevenci virových infekcí například při chřipce. Ocet zmírňuje též zánět kloubů, křeče v nohách, ušní potíže (stejný podíl vody a octa), nemoci močových cest, nadváhu. Lokálně se používá proti lupům, při kožních plísních na nohách a také na mytí vlasů, což znali už naše babičky i prababičky.

Pro obsah léčivých látek se jablečný ocet hodí k vnitřnímu i vnějšímu užívání. Draslík v jablečném octě odstraňuje únavu a obnovuje vitalitu. Jablečný ocet má léčivé účinky při vnějším i vnitřním užívání – od lupů až po regulaci trávení. Odstraňuje pálení žáhy i kulhání.

Uvádím zde recept na domácí výrobu, neboť jablečný ocet je opravdu báječný přírodní lék posilující imunitní systém a dle výzkumů, prodlužuje život.

Asi kilogram jablek dobře umyjte ve vlažné vodě, případně je vydrhněte kartáčkem na zeleninu. Zbavte je stopek i okvětí, jakož i nezdravých shnilých částí. Pak je nastrouhejte na hrubším struhadle i se slupkou a jadérky. Nejvhodnější struhadlo je ovšem nerezové, protože neničí vitamín C. Jablečnou hmotu dejte do tří- až čtyřlitrové zavařovací sklenice a hned ji zalijte studenou vodou tak, aby alespoň 5 cm od hrdla láhve zůstal volný prostor. Je totiž potřebný pro kvašení a zabraňuje vytékání šťávy. Nádobu přikryjte talířkem a uložte do místnosti s pokojovou teplotou na 10 dní, dokud neustane kvašení. Její obsah každý den jednou či dvakrát promíchejte čistou, jinými pachy nenasáklou vařečkou.

Poté šťávu přelijte přes hrubé silonové nebo nerezové síto, tuhé zbytky vyždímejte. Sklenici mezitím dobře umyjte a přecezenou hustou šťávu do ní nalijte. Opět ji přikryjte a postavte na studené místo, tentokrát na 20 dní, bez míchání a odkrývání. Pak už bude mít šťáva žlutohnědou barvu a konzistenci džusu. Přelijte ji přes gázu a nalijte do lahví. Zazátkujte je a uložte na studeném místě.

Do sklenice vlijte asi na centimetr jablečného octa a zalijte ho přibližně desetinásobkem vody. Můžete přidat trochu medu, řekněme půl lžičky. Budete překvapeni, jak je tento nápoj lahodný. Neměli byste ale překračovat dávky, pijte maximálně až tři dávky denně, protože jablečný ocet podporuje vylučovací činnost a tedy odvodňuje.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

24_zahajeni_2609-145...
11-opava-jakartovice
edf-tour-2010-bielsk...
P5303047
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.