Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kinesiotaping může být pro vás ta správná volba

Kinesiotaping může být pro vás ta správná volba

K inesiotaping se používá k léčbě akutních i chronických nemocí pohybového aparátu. Tato terapeutická metoda, kde se za pomoci tejpovací pásky, která se lepí na kůži, usnadňuje tak pohyb svalů jedné skupiny a utlumuje svaly a úpony skupiny druhé. Tím dochází u postižených, k používání jiného pořadí zapojování svalů, jež se podílí na pohybu a potíže tak postupně ustávají.

Tato metoda byla vyvinuta na počátku sedmdesátých let japonským chiropraktikem dr. Kenzem Kasem a do Evropy se dostala přes USA v posledních letech.

Tejpovací pásky se používají v různých barvách, ale nezáleží na barvě, co se týká účinnosti tapu, jelikož barva je pouze otázkou módy a případně v jednotlivých sportech bývá povoleno užívání určitých barevných pásek. Páska je vyrobená na bázi bavlny s elastickými vlastnostmi shodnými jako má lidská kůže a tím na kůži velmi dobře přilne. Díky elasticitě umožňuje ošetřeným svalům aktivně pracovat, protože nelimituje pohyb jako třeba pevná ortéza.

Lepicí páska se lepí na tělo, ve většině případů při největším možném natažení svalu právě proto, aby po svalovém uvolnění došlo k „zvrásnění“ tejpovací pásky na kůži. Jinak řečeno, nalepená páska „vytahuje“ a odlehčuje okolní vrstvy postižené oblasti.

Správně nalepená páska má vlastnosti:
  1. Napravuje funkci svalů – účinně působí při stimulaci a tlumení svalového napětí, předchází křečím a usměrňuje svalovou únavu.
  2. Zlepšuje lymfatický a krevní průtok – „vytažením“ kůže redukuje vzniklý tlak v postižené oblasti.
  3. Snižuje vnímání bolesti – po použití tapu dochází díky receptorům ke sníženému vnímání bolesti.
  4. Zvyšuje kloubní stabilitu – zablokovaná část kloubu vyvolaná abnormálním svalovým napětím může tak být uvolněna díky napravovacímu tahu fascií a svalového tonu.

Kinesiotape je relativně bezpečná aplikace s minimálními nežádoucími účinky, dokáže přizpůsobovat pohyb v kloubu a aktivovat svaly v žádoucím zapojení. Ovlivňuje pozitivně nejen funkci svalů, ale i lymfatický systém. Zlepšuje funkci kloubů a řídí svalové napětí. Tělo tak využívá přirozené obnovování a dochází tak ke snížení svalového napětí, a výsledkem je odlehčení postižených tkání, což způsobí, že postižení zaznamenávají snížení bolestivosti. Tejpovací páska se může ponechat díky hypoalergenní vrstvě na kůži i několik dní. Je prodyšná a pot je odváděn a kůže tak volně dýchá.

Kinesiotaping je nová metoda ve sportovním lékařství, která se velmi rychle rozvíjí, o využití a možnostech K-tapingu by se měl dovědět nejenom profesionální sportovec, ale každý člověk, a se správnou aplikací vám pomůže fyzioterapeut.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

36_zahajeni_2609-182...
img_3757
edf-tour-2010-bielsk...
IMG_5441
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.