Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Maroko

Maroko

J e země v severozápadní Africe. Hranici má na jihu a východě s Alžírskem a na jihu se Saharskou republikou. Marocké království omývá z jedné strany Atlantský oceán a z druhé strany Středozemní moře. Hlavním městem je Rabat. V Maroku žije téměř 33 miliónů obyvatel. Úřední jazyk je arabština, náboženství je islám, národní měnou je jeden marocký dirham.

Vzdělanost
Od roku 1963 platí všeobecná povinná školní docházka. Podíl negramotnosti je zde 50 %, z nichž jsou většinou vesničané. V Maroku je 20 univerzit, nejprestižnější je vysoká škola ve Fesu založená roku 859 a velká státní univerzita v Rabatu.

Maroko je země tisíce barev a vůní. Najdeme zde starobylé královské města, kouzelné bazary, nejstarší univerzitu na světě, ojedinělé pouštní scenérie obývané původními barberskými kmeny nebo zasněžené vrcholky Vysokého Atlasu.

Maroko je od roku 1962, kdy získalo nezávislost na Francii, konstituční monarchií se silnou rolí hlavy státu. Současný král MOHAMED VI. je největší světskou, náboženskou a politickou autoritou v zemi. Maroko patří k nejkrásnější a nejpřívětivější zemí arabského světa.

Nejznámější města Maroka
Marakéš známé jako červené město je dalším historickým, nejdůležitějším královským městem Maroka. Bezpochyby patří mezi nejkrásnější města Afriky. Jak mnoho jiných měst také Marakéš zahrnuje staré opevněné město Medina. Nachází se zde bezpočet historických budov a pozoruhodnosti.

Djemaa el – Fna
Toto náměstí je centrem Mediny a kulturního dění města. Náměstí se hemží typickými prodavači vody, akrobaty, zaklínači hadů, tanečníky, žongléry apod. Náměstí je také obklopeno různými kavárnami, kde si můžete ochutnat výbornou marockou kávu a mátový čaj. Nedaleko se nachází nejvyšší mešita, která je vysoká 69 metrů a patří k nejvýznamnějším mešitám Maroka. Z rodiny tří hlavních minaretů patří k těm nejzachovalejším. Věž minaretu je zdobena čtyřmi měděnými koulemi a je jednou z největších mešit na světě. Pojme až 25 tisíc věřících.

Palais el – Badi

Byl vystavěn v 16. století a patřil k nejpozoruhodnějším stavbám v Maroku. Na jeho stavbu byly použity nejdražší materiály z Indie, zlato ze Súdánu, italský mramor, slonovina, drahé kameny a vzácný cedr z blízkého pohoří Atlas.

Zahrady v Maroku
V místě se nachází bezpočet míst plné zeleně a několik botanických zahrad s exotickými druhy rostlin a ptactva.

Casablanca
Je to největší město a přístav v Maroku. Žije zde přes 3,5 miliónů obyvatel. Casablanca je předním kulturním a hospodářským střediskem státu. Je důležitou základnou královského námořnictva Maroka. Se svými zábavnými podniky a moderními obchody patří k předním světovým velkoměstům. Muslimská tradice, nošení šátků přes obličej zde téměř vymizela a ženy tam jsou moderně upravované a elegantně oblékané. Narazíte zde na bujaré bary a diskotéky dokonce i prostituce, což je pro muslimskou zemi neobvyklé.

Agadir
Je důležitým centrem rybolovu, obchodu a především vyhledávaným turistickým letoviskem. Nachází se zde desítky velkých písečných pláží, které jsou navštěvované turisty z celého světa.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3700
p1140714
v-dolina2010-13
m-r-polsko2011-04
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.