Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Detoxikace organismu pomocí stravy

Detoxikace organismu pomocí stravy

P ovažujeme zcela za samozřejmé provádění pravidelného úklidu domácnosti, svého auta nebo hygieny vnějšího těla. Není však síly, která by nás přinutila si uklidit ve vlastním těle - pokud to tělo ještě dobře funguje. Důležitost tohoto úklidu lépe pochopíme, když si uvědomíme, že téměř cokoliv v něm se dá opravit. Úklidu vlastního těla říkáme detoxikace.

Celostní medicína (klasická, nikoliv - díky konzervativnosti a politicko-ekonomickým tlakům farmaceutických koncernů) považuje za základ léčby chronických onemocnění pročištění organismu - detoxikaci. Přípravků a metod, které ji podporují, je široký výběr. Velký význam pro detoxikaci má voda. Je nepostradatelná pro chemické procesy v organismu a je také důležitým rozpouštědlem. Zvýšený příjem čisté neperlivé vody pomáhá odstraňovat přes ledviny toxické látky z organismu. Příjem tekutin by se však měl zvyšovat postupně.

Hlavními detoxikačními orgány jsou ledviny, játra, střeva a kůže. Proto často při zahájení očisty dochází ke zvýšené produkci moče, stolice, k objevení vyrážek na kůži. Dalšími průvodními projevy jsou únava, zapáchající pot, výtok, rýma, zvýšená teplota, bolest hlavy. Tyto potíže bývají jen přechodné.

„Člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něho vstupují s jídlem,“ řekl Hippokrates 400 let před naším letopočtem. Je dokázáno, že v současných podmínkách správná výživa a odpovídající pohyb mohou prodloužit život o více než 20 let. Člověk by měl jíst to, co potřebuje, ale většinou bohužel jí to, co mu chutná. Ideální stav je, když mu chutná to, co potřebuje.

Výživa není to, co sníme, ale to, co dokáže naše tělo využít pro budování a činnost jednotlivých orgánů. Co je to hlad? Hlad je potřeba výživy a energie. Naše tělo potřebuje z tohoto jídla využitelné živiny. To znamená, že tělu je úplně jedno, jak se ty živiny do těla dostanou - jestli ve formě 250 g steaku s oblohou nebo mísou sójových bobů nebo nutričním koktejlem. Jenže takový nutriční koktejl vám dodá všechny živiny a tyto vstřebá mnohem rychleji a snadněji, než živiny obsažené ve steaku, které jsou minimální. Nutnost jídla máme jen v naší hlavě.

I když je člověk všežravec, je otázkou, v jakých poměrech je účelné a vhodné ty které potraviny konzumovat. Sama příroda je nám vodítkem, neboť jsme přizpůsobeni svým chrupem i zažívacím traktem k přijímání většího podílu rostlinné než masité stravy. Máme 20 stoliček na drcení zrna, 8 řezáků na „krájení zeleniny a ovoce“ a jen 4 špičáky na zpracování živočišné potravy - trhání masa. To znamená, že optimálně bychom měli jíst 5 dílů obilovin, 2 díly zeleniny a 1 díl masa. My však cpeme do sebe živočišné produkty, jako bychom byli masožravci a rostlinnou stravu máme pouze jako doplněk. Je dobré si uvědomit, že většina karcinogenních látek je rozpustná v tucích, jejichž bohatou zásobárnou je maso!

Při převaze živočišné stravy spolu s přísunem nadměrného množství cukrů se nám v těle množí plísně a patogenní baktérie. Tyto organismy produkují nebezpečné jedy, které „otravují“ naše tělo. Ubráníme se jim pouze zásadotvornou stravou. Když tělo nedostane mikroživiny, které potřebuje, projeví se to různými chutěmi a hladem, což nás nutí často jíst. Kdyby byl ve stravě dostek těchto mikroživin, „chutě“ by rázem pominuly. Makroživiny jsou bílkoviny, cukry a tuky. Ty si však paradoxně tělo dokáže vytvořit a právě těch máme nadbytek.

Jíme mnoho vařené stravy. Vařením se sice jídlo stává lépe stravitelným, ale současně se znehodnocuje a ztrácí přirozenou chuť. Ničí se tím důležité enzymy a v podstatě jíme „mrtvé jídlo“. Tělo si však žádá svoje a tak jíme zbytečně moc a zatěžujeme trávicí systém. Dalším neštěstím je náš zvyk kombinovat potraviny. Co vše musí náš trávicí systém zvládat najednou, no chudáček. Velkým zlozvykem je jídlo „hltat“ a ještě po velkých soustech. A také mnohdy zatěžujeme žaludek jídlem později, než do 18. hodiny a ještě těžce stravitelnými jídly.

Když si všechny tyto své „nešvary“ uvědomíme a eliminujeme je, podpoříme detoxikaci dalšími podpůrnými přírodními prostředky a metodami, není možné, aby se nevytratily mnohdy letité zdravotní potíže. Chce to jen nesetrvávat před startem k ozdravění organismu pouze ve svých myšlenkách, ale konečně již organismus nastartovat!

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

18_zahajeni_2609-123...
IMG_1002
rakousko2011-24
krajsky-odborn01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.