Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Probudila jsem se v ložnici u sousedů

Probudila jsem se v ložnici u sousedů

K dyž jsem byla malá a chodila ještě do školky, tak mě rodiče večer uložili do postele v dětském pokoji. Před tím mi maminka přečetla pohádku, dala pusu na dobrou noc, zhasla světlo a odešla do obývacího pokoje. Chvíli jsem spala, ale pak jsem vstala z postele. Byla jsem totiž náměsíčná.

Otevřela jsem si dveře dětského pokoje, prošla předsíni, otevřela hlavní dveře bytu a vešla na společnou chodbu v paneláku. Došla jsem k sousedům, kteří bydleli pod námi, a zazvonila jsem u jejich dveří. Když otevřeli a viděli před dveřmi malou holku od sousedů v pyžamu, byli docela překvapení. Měla jsem studené nohy (šla jsem boso po chodbě) a tak mě paní sousedka vzala k sobě pod peřinu, abych se zahřála. Pan soused šel pro mé rodiče. Rodiče si mého zmizení nevšimli a tak byli velice překvapení, když jim soused povídal, že jsem u nich.

Až do tohoto momentu si tuto příhodu nepamatuji. Vzbudila jsem se, až si pro mě přišli rodiče. Vše dobře dopadlo a nakonec se tomu všichni zúčastnění zasmáli.

Náměsíčnost se v odborných knihách nazývá somnabulismus. Jedná se vlastně o poruchu spánku, která vzniká nejčastěji v první třetině noci. Spící člověk se najednou posadí na posteli a začne dělat bezvýznamné pohyby a pak si znovu lehne a spí. Jindy se ve spánku prochází, otevírá, zavírá okna a dveře, svléká se nebo obléká, něčeho se napije nebo něco dělá. Když je člověk náměsíční, nejde s ním navázat žádný kontakt. Někdy se stane, že začne s někým mluvit, ale když se probudí, tak si na to nevzpomíná. Obvykle se náměsíční člověk po 15 minutách vrací na lůžko, nebo si lehne někde jinde a usne. Po probuzení si nic nepamatuje. Když se náměsíční probere uprostřed procházky, nebo nějaké činnosti, je dezorientovaný a je ho proto třeba uklidnit a odvést do postele.

Náměsíčné bývají většinou děti, nejvíce ve věku 12 let. Nejde o nic vážného, náměsíčnost většinou zmizí v pubertě. U náměsíčných dětí musíme dbát na jejich bezpečnost, aby se nezranily. Večer zamykat vchodové dveře, zavírat okna, tak aby si jej dítě nemohlo otevřít a odstranit předměty, o které by se dítě mohlo zranit.

Někdy náměsíčnost v pubertě nezmizí a objevuje se dále občas i v dospělosti. To je můj případ. Stalo se mi už párkrát, že si večer lehnu do postele a probudím se například ve vaně v koupelně. Nemusím vám asi říkat, jakou mají pak ze mě moji blízcí legraci. Musím jen podotknout, že nepiju alkohol ani neberu žádné omamné léky.

Pokud se náměsíčnost objeví poprvé teprve v dospělosti, může to být následkem užívání psychoaktivních látek nebo to může signalizovat neurologickou poruchu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
p1140809
krajsky-odborn14
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.