Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články K + M + B

K + M + B

spěšně máme za sebou vánoce a konec minulého roku. Katolická církev 6. ledna slaví příchod tří králů, kteří novorozenému Ježíškovi přinesli dary. Dříve se na Tři krále chodilo koledou, děti z chudých rodin chodily a koledovaly u bohatších dveří. Byly obdarovávány většinou jídlem. Na dveře psaly písmena K+M+B. Prozpěvovaly různé říkanky a písničky.

V době komunismu se tento zvyk vytratil. Až po sametové revoluci se objevila nová tradice. Opět chodí tři králové. Jenže jsou trochu jiní. Dnešní malí králové jsou skautové. Chodí od domu k domu a zpívají koledy. Dnešní malí králové ovšem nekoledují pro sebe jako dřív. Získávají peníze pro potřebné. Konají se velké celostátní sbírky a výtěžek z nich dostávají potřební.

Rovněž dnes koledníci píšou K+M+B. Lidé si myslí, že je to zkratka jmen tří králů. Ale není to pravda. Tato písmena znamenají něco jiného. Písmena znamenají Christus Mansionem Benedicat, což znamená Kristus požehnej tomuto domu. A není jen symbolické, že se požehnání provádí na počátku roku.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

socialni-podnik05
v-dolina2010-14
P6265918
63_vylet_2809-1407
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.