Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nemají nějakou část těla, a přesto je někdy bolí

Nemají nějakou část těla, a přesto je někdy bolí

N ázev tohoto článku zní vskutku neuvěřitelně. Někdo by řekl přímo nemožně. Jak může člověka bolet něco co nemá? Teoreticky je to samozřejmě vyloučené, zato prakticky to bývá poměrně časté. Různé lidi postihují různé choroby a úrazy. Některé osoby dokonce potkala taková smůla, že přišli o některou z končetin. Byla jim zkrátka amputována. Představte si, že ačkoliv zmínění lidé již svou končetinu nemají, stejně přinejmenším po nějakou dobu cítí, že je bolí, cítí v ní dotek, horko nebo naopak chlad atd.

Jedná se o tzv. fantomové bolesti a pocity. Rozhodně vám ale nemusí vzít nohu, abyste takové bolesti pocítili. Stačí když vám třeba zubař vytrhne zub a fantomové bolesti se mohou dostavit. Pravděpodobně se jim nevyhnou ani ženy, které si nechají odstranit prso.

Vás by jistě zajímalo, proč se člověku zdá, že pořád má část těla, která mu byla odebrána? Proč je dokonce někdy bolí nebo mají nepříjemný pocit? Na tyto otázky však bohužel nebyla dosud nalezena přesná a jasná odpověď. V minulosti byla za průvodce zmíněných nepříjemností považována přerušená nervová zakončení, jež i po amputaci zůstávají na svém místě. Proto také až 50 % pacientů trápí pahýlové bolesti. Jedná se o bolest vyskytující se přímo v místě pahýlu, jež zůstal po amputaci. Podle jistých teorií jsou fantomové pocity projevem dráždění těchto zakončení. Teď však se však pořád víc upozorňuje na to, že fantomové pocity ovlivňuje centrální nervový systém, tedy lidský mozek. Právě v mozku jsou totiž zafixovány podvědomé informace. Hovoříme zde samozřejmě o informacích týkajících se jednotlivých částí těla.

Amputace části těla je náhlým procesem a naše centrální nervová soustava není schopná se na tento proces, chcete-li na tuto skutečnost, úplně adaptovat. Takže mozek si nějaký čas po zákroku myslí, že člověk danou končetinu pořád má. Tato informace je pochopitelně mylná a podvědomá. Dalším faktorem, kvůli kterému pacient vnímá může být i psychika, která je po chirurgickém zákroku narušená. Tu ale v žádném případě nelze považovat za vyvolávací faktor. 60 % postižených přepadnou fantomové bolesti do týdne po zákroku. Stává se ale také, že o sobě dají vědět teprve za pár měsíců nebo dokonce až za pár let. Pacienty pak trápí krátká vystřelující bolest nebo se jejich bolesti podobají bolestem, jaké člověk pociťuje po úrazu.

Ten, kdo se domnívá, že fantomové projevy jsou pouze bolestmi, se velice mýlí. Zmíněný pojem je totiž daleko širší a pestřejší. Už v některém z předchozích odstavců bylo zmíněno, že pacienti mohou mít chvílemi pocit, jako by jim chybějící končetina vůbec nechyběla. Stejně tak se mohou dostavit pocity horka, či chladu v ní. Dosud však nebyla řeč o dalších nepříjemných vjemech. Jde například o brnění a svědění. I takové mohou být fantomové projevy. Diagnostikovat tento problém nepatří mezi nejsložitější úkoly. Bohatě k tomu postačí, aby byly u dané osoby odhaleny příznaky, které již byly zmíněny, poté, co dotyčný člověk prodělal buď traumatické odstranění určité části těla, nebo pokud mu ji odstranil sám lékař.

Fantomové bolesti mají tu výhodu, že jak samy přišly, tak také většinou samy odejdou. Pokud se tak však nestane, je v těch těžších případech třeba začít pacienta léčit. Nemalý úspěch slaví v tomto případě antidepresiva. Také léky proti bolesti mohou pomoci. Osoby trpící fantomovými bolestmi mohou ale klidně vyzkoušet i fyzikální metody. Mezi takové metody patří například masáže, či elektrostimulace. Jelikož se často, jak již bylo výše uvedeno, na fantomových bolestech podílí i psychika, je možné duševní nepohodu zahánět pomocí psychoterapie. Pacient může také podstoupit další operaci, během které budou pahýly upraveny a nervy s tkáněmi zkráceny. Jenže, co si budeme povídat, dobrovolně se pod kudlu téměř nikomu nechce, čemuž se nelze divit. Kromě léků, mohou pacienti své obtíže řešit gymnastikou, samozřejmě speciální gymnastikou. Ani ergoterapie není k zahození. Na fantomové bolesti navíc velice dobře zabírá, když pacient začne s rehabilitací a chodí s optimálně navrženou protézou. Díky tomu bude pro mozek jednodušší zvyknout si na novou situaci a přizpůsobit se jí.

Možností zkrátka není tak málo, jak se na první pohled zdá. A i s protézou se určitě dá dělat spousta zajímavých a fantastických věcí. Proto by ti, kteří ztratili jednu ze svých končetin nebo kteroukoliv z části svého těla, rozhodně neměli ztrácet chuť do života.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5437
rovna_prava_pro_vsec...
IMG_0204
konf-bez-barier22
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.