Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léky jsou dobrý sluha, ale špatný pán!

Léky jsou dobrý sluha, ale špatný pán!

P aní Věru začaly před časem trápit nesnesitelné bolesti hlavy. Nejdřív měla problémy s očima. Jako kdyby se dívala do rozsvícené žárovky. Když ale zavřela oči, to prudké světlo nezmizelo. Naopak, bylo stále jasnější a bolelo. Několik dní před záchvatem měla Věra špatnou náladu, byla ospalá, podrážděná, nechutnalo jí jíst. Pak se přidaly bolesti. Jako kdyby jí někdo mlátil kladivem do očí a poloviny hlavy. Nesnesla světlo, i tiché zvuky byly pro ni nesnesitelné. Dokonce ji bolelo i tikání hodin a v noci nemohla spát. Nakonec jí začalo být špatně i od žaludku.

Pro nesnesitelnou bolest proto navštívila svého praktického lékaře, který konstatoval to, co si myslela že má: Jde s největší pravděpodobností o obyčejnou migrénu. Předepsal jí silnější analgetika, prášky na spaní a pro jistotu doporučil odborné vyšetření, které by vyloučilo nějakou závažnou chorobu.

Věra poslechla lékařovy rady, ale jen z poloviny. Spolehla se na prášky, ale k odborníkům nešla. Z počátku je brala dle rozpisu, ale později si dávky začala zvyšovat, protože bolest ustupovala jen pomalu a pořád nemohla spát. Nakonec se vypracovala až na trojnásobek předepsané dávky. Začalo to zabírat, po prášcích se jí ulevilo, byla příjemně malátná a konečně spala déle než tři hodiny za celou noc.

Pak ale začala brát prášky ještě dřív, než bolest přišla. Když neměla vytvořenou chemickou hladinku, byla nervózní, třásly se jí ruce, potila se... Došlo k tomu, k čemu muselo dojít. Věra si vypěstovala návyk na analgetika a hypnotika, provázený klasickými abstinenčními příznaky.

Na poslední chvíli se vzpamatovala a zašla za neurologem, který ji poslal na odborná vyšetření, včetně psychiatrického. Naštěstí nebyla její závislost na lécích příliš silná, takže tento problém zpravila ambulantní léčba. A migréna byla natrvalo pod kontrolou.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-27
v-dolina2010-09
rovna_prava_pro_vsec...
IMG_0128
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.