Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Schizofrenie

Schizofrenie

Z psychotických duševních poruch je nejčastější a nejzávažnější schizofrenie. Lidé trpící touto nemocí ztrácejí kontakt s realitou, slyší nebo vidí věci, které se odehrávají v jejich mysli a podle těchto představ konají neobvyklé a nepřiměřené činy. Schizofrenie se vyskytuje jak u žen, tak i u mužů, které postihuje v mladším věku, schizofrenie postihuje asi jednoho člověka ze sta.

Psychotické poruchy způsobují společným působením řady příčin. Některé jsou vrozené, jiné způsobené vlivem prostředí, v němž nemocný žije. Předpoklady k onemocnění mají i přecitlivělí lidé, nebo lidé se zvýšenou zranitelností. Při vzniku nemoci jsou důležité kvalitní vztahy s blízkými. Toto způsobuje narušení komunikace mezi neurony v mozku a změny v chování. K tomu dochází v napjatém období, kdy je jedinec pod velkým až nadměrným psychickým tlakem, nejčastěji v době dospívání.

Schizofrenie se projevuje pomalu, toto období může být různě dlouhé (několik měsíců až roků). Nemocný se postupně mění, uzavírá se do sebe a přerušuje sociální kontakty. Blízcí si náhle uvědomí, že mají vedle sebe úplně jiného člověka, kterému nerozumí. Svět se pro nemocného postupně stává nesrozumitelný, začíná se ztrácet v tom co je skutečné. Věci jsou pro něho zmatené a mají více významů nebo jen symbolické. Nemocný ztrácí kontrolu nad komunikací, mluví nesouvisle a nesrozumitelně, často sám pro sebe a dělá divné rituály, náladu má podrážděnou, ztrácí zájem o své dosavadní koníčky, experimentuje s drogami.

Čím dřív se nemoc odhalí, tím bývá lepší diagnóza. Bohužel nemoc se často odhalí teprve po uplynutí jednoho roku, nebo dokonce i dvou let. Chování nemocného je připisované dospívání nebo užívání drog a rodina se snaží tyto problémy řešit bez odborné lékařské pomoci. Někdy překážkou bývá strach, popření závažností problémů, strach z psychiatrie.

Schizofrenie má epizodický průběh. Objevuje se v psychotických krizích, tzv. atakách nemoci nebo později v opakováních nemoci. V akutní atace se projevují příznaky psychózy a je potřebná medikamentózní léčba. Nejčastějšími poruchami jsou halucinace, bludy, nesouvislé myšlení, deprese, úzkost, chybí motivace, citové prožitky se minimalizují, poruchy paměti a pozornosti. Pokud jsou příznaky intenzivní nebo nemocný se chová tak, že ohrožuje okolí, je nezbytná hospitalizace. Proto je důležité, aby se nemocný naučil rozpoznávat varovné signály vracející se nemoci (nespavost, podrážděnost, nesoustředěnost, vnitřní pocit, že něco není v pořádku. Toto se střídá s obdobím zlepšení, kdy je pacient stabilizovaný a žije svůj běžný život.

Schizofrenie je léčitelná, až třetina pacientů se vyléčí úplně, u druhé třetiny se nemoc vrátí a třetí třetina je postižena chronicky. Pro léčbu jsou důležité rodinné vztahy, včasná a odborná medikamentní a psychologická léčba. Poté následuje rehabilitace v zaměstnání, což těmto lidem velice prospívá. Krize jsou méně časté, rodinné vztahy se zlepšují.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231599
v-dolina2011-15
v-dolina2010-17
06_prijezd_2509-0007
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.