Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Celer je zelenina, koření i lék

Celer je zelenina, koření i lék

C eler pochází už z dávnověku. Zmiňuje se o něm ve svých básních i Homér, ale ještě dříve jej znali ve starém Egyptě. Řekové a Římané pěstovali i odrůdy naťové a jemné odrůdy řapíkové, jejichž listové řapíky přihrnovali zeminou, aby k nim nemohlo světlo a zůstaly bílé. Tehdy byl celer symbolem smutku a smrti. Byl zasvěcen bohům podsvětí, pojídán na pohřebních hostinách a ve věncích pokládán na hroby.

Ve středověku ho používali do polévek, pod hovězí pečeni či do salátu. V Evropě se začal pěstovat až po třicetileté válce, v Česku je znám od 17. století. U nás se pěstují dva druhy celeru: celer bulvový (pro zdužnatělé kořeny) a celer řapíkatý (pro zdužnatělé řapíky listů). Jedná se o dvouletou rostlinu z čeledi miříkovité.

Celerová nať i dužnina bulev obsahují mnoho důležitých látek, jako jsou bílkoviny, vitamíny B1, B2, PP, významné množství vitamínu C, i řadu minerálních látek. Vitamíny skupiny B jsou velmi důležité např. pro zdravou kůži, nehty a vlasy, správnou funkci jater a střev, ale i pro „silné nervy“. Jejich dostatek v těle napomáhá člověku k udržení lepší kondice, celer nám tedy může pomoci na duši - v boji proti stresu a depresi. Pro muže je znám hlavně jako afrodisiakum. Tuto schopnost má celer díky obsahu asparaginu. Ženy jej mají v oblibě při dietě, neboť tělu dodá mnoho prospěšných látek a málo kalorií.

Listy celeru obsahují velké množství vitamínu C, více než citrón. Dále pak vitamíny A, K a E. V celeru najdeme pak i řadu důležitých minerálů, jsou to např. draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód. Najdeme v něm i silice s obsahem myristicinu, flavonoidy a další léčivé látky, díky nimž se celer uplatňuje i v čajích s močopudnými účinky, podporuje rovněž trávení a tiší bolesti. Listy působí protizánětlivě a močopudně, působí přízbnivě na činnost ledvin, povzbuzuje chuť k jídlu, je vhodný pro revmatismus a diabetiky, uklidńuje a podporuje trávení, zpevňuje cévy.

Celer má své uplatnění i při nachlazení a chřipce. Silice pomáhají s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují sliznice. Nejúčinnější je čerstvá šťáva, která obsahuje nejvíce minerálů a vitamínů, posiluje imunitu a má dezinfekční vlastnosti. Pravidelné užívání nám zmírní problémy spojené s usazováním kyseliny močové v kloubech a vzniklou dnu, revmatismus a artritidu.

Další významné působení celeru je při snižování hladiny cukru. Proto by neměl chybět v jídelníčku diabetiků a rovněž u nemocných postižených vysokým tlakem. Pomáhá také při trávení a vylučování žluče a tvorbou žaludečních vředů.

Použití celeru, ať už bulvy nebo listů, je v kuchyni všestranné. Můžeme jej zkusit nakrájet na řízky, krátce povařit a pak obalovat v trojobalu a smažit. Po vánočních hodech mohou být řízky z celeru docela dobrým dietním odlehčením.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-08
img_3743
44_1soutezni_den_270...
luhacovice-20
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.