Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Polib mě, prosím!

Polib mě, prosím!

A ť už vášnivý, nebo jako láskyplný pozdrav - polibek řekne často víc, než sto slov. Ale každý třetí Čech má pocit, že se líbá příliš málo! Líbání je nejen krásné, ale prý i prospívá zdraví... Mojí malí vnoučci hned našpulí pusinku, když řeknu pusu! jejich rtíky jsou často mokré od slin, ale vždycky se mi z toho rozbuší srdce. I když je pusa od dítěte něco jiného, než co si představujeme pod pojmem polibek - dává nám přesto to, co zjevně mnoho párů postrádá: Vyznání pomocí rtů, které pro nás znamená: Mám tě moc rád!

Jistě také znáte ony letmé pusy, při kterých se vzdálení známí jen lehce dotknou navzájem ušima a řeknou: Ráda jsem tě zase viděla! Ve skutečnosti je jim jedno, jestli se vám daří dobře, nebo né. To jsou takzvané „společenské“ polibky, které nejsou od srdce. Ale když se páry při loučení něžně líbají, je to rituál, který vstah průkazně posiluje!

Lékařské výzkumy jasně prokázaly, že při každém polibku se slinama přenáší také velké množství choroboplodných zárodků z jedněch úst do druhých. Ale kvůli tomu není žádný důvod propadat panice: Výměnou něžností se totiž imunitní systém člověka natolik posiluje a utužuje, že se téměř se všemi zdravotními problémy vyrovná.

Sliny obsahují látky důležité pro naši imunitu. Ty už v ústech vytvářejí zdraví prospěšné klima. Navíc se při vášnivém polibku do krve vyplavuje velké množství důležitých hormonů, které zabezpečují produkci bílých krvinek.

Proto by při vášnivém líbání hrozilo nebezpečí nanejvýš tehdy, kdyby si oba až do krve prokousli rty (pak by dokonce bylo možné nakazit se vzájemně virem HIV nebo žloutenkou).

Vyznání lásky od úst k ústům, by mělo mít nějaký smysl a nemělo by to být jen letmou nutností na cestě do práce nebo při návratu ze zaměstnání. Váš partner totiž většinou vycítí, když je polibek absolvován bez citu, čistě jenom jako povinná rutinní záležitost. A to zraňuje často daleko víc než veselé „čau“ bez polibku na rozloučenou.

Ale ať už líbáte vášnivě, nebo opatrně, měli byste se naučit cítit co se vašemu partnerovi při líbání líbí, a co naopak z duše nesnáší. Protože většina lidí má pocit, že jejich nejdražší spíše polibek strpí, než by si ho vychutnali. Jako hlavní důvod odporu vůči líbání lidé nejčestěji uvádějí zanedbané zuby a pach alkoholu z úst.

Takže: Vyčistěte si pořádně chrup a polibte svého miláčka!

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-09
35_zahajeni_2609-175...
img_3726
32_zahajeni_2609-174...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.