Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

V ysoké Tatry jsou nejvyšší pohoří na Slovensku a v Polsku. Geologická stavba Vysokých Tater je velmi komplikovaná. Rozděluje se na tři části. Krystalické jádro, které vytváří hlavní části hřebene a jižní svahy. V sedimentech uložených v druhohorách lze nalézt kromě vápence ještě dolomit, křemenec, břidlici různé druhy slepenců či pískovec.

Hlavní hřeben Vysokých Tater, který je ve svém středu podkovitě prohnut k jihu je 26 km dlouhý a jeho maximální šířka je 17 km. Vysokých pět hlavních hřbetů, jih s vrcholy Kriváň, Končiská, Gerlachovský štít, Slavkovský štít a Lomnický štít. V Tatrách najdeme 26 vrcholů převyšující výšku 2 500 metrů. Nejvyšší hora je Gerlachovský štít, který měří 2 655 metrů, druhý štít je Lomnický s výškou 2 634 metrů a třetím nejvyšším štítem je Ľadový, který měří 2 627 metrů.

Turistické stezky:
Výstup na Kriváň, Rysy, Gerlachovský štít, Lomnický štít, Malá Studená dolina, Štrbské a Skalnaté pleso.

V Tatrách se nachází na 35 dolin. Dna severních dolin jsou níž, než je tomu na jihu. To je dáno ledovcovou činností, kdy na jihu byly ledovce menší a tudíž nedosahovaly tak velké erozní činnosti jako na severu. Jeden z největších vodopádů je Obrovský vodopád a ústí v Malé Studené dolině v nadmořské výšce 1 330 metrů. Je vysoký 20 metrů. Ve většině dolin se nacházejí ledovcová jezera, plesa. Ve Vysokých Tatrách se nalézá 120 ples. Hojně navštěvované je Štrbské pleso je také známé tím, že z něj voda vytéká na obě strany teče do Baltského a Černého moře.

Dalšími známými plesy jsou:

  • Popradské pleso
  • Mořské oko
  • Velké Hincovo pleso
Podnebí v Tatrách má velmi výrazné kontinentální rysy. Panuje zde spíše chladné počasí, kdy teplota se v průměru dostává až na 0°C. Ve výšce 1000 metrů je potom 5°C. V Tatrách je proměnlivé počasí. Inverze nejsou v zimě žádnou výjimkou. Nejvhodnějším obdobím pro turistické výstupy v Tatrách je podzim, počasí je nejstabilnější a díky nižším teplotám je také výborná viditelnost.

Flóra – výskyt rostlin v Tatrách je ovlivněn jednak nadmořskou výškou a jednak horninovým podložím. Roste tam známý hořec jarní, vrba bylinná, oměj, koniklec, mateřídouška alpská, huseník alpský, zvonek alpský.

Fauna – Vzhledem k zachovalosti rozsáhlých lesů zde žije obrovská šelma medvěd hnědý, žije zde 50 kusů, další zvířata, která tam žijí je rys, vlk, prase divoké, kamzík horský, kočka divoká, jelen, kuna, srnec, jezevec, liška. Z plazů je nejběžnější zmije obecná, ještěrka živorodá a užovka.

Kdo by chtěl navštívit výborné lázně, masáže, wellnes, bazény apod., měl by zajet do Nového Smokovce. Okouzlí Vás unikátní polohou v centru Vysokých Tater. Lázně Nový Smokovec prospějí vašemu tělu, které vás za to bude poslouchat jako hodinky.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-13
bezpecnost-na-prejez...
PA062157
p1140803
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.