Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vánoce v rozvedených rodinách

Vánoce v rozvedených rodinách

T ento problém řeší v dnešní době čím dál víc rodičů. A těm se nabízí víc variant. 1) Rozvedení rodiče a děti slaví vánoce společně – toto může být rizikové jak pro rodiče, u kterých hrozí, že se pohádají, ale také pro děti, které si mohou myslet, že se rodinná situace zlepšila. Když pak odchází jeden z rodičů, může to být pro děti velký šok. 2) Rodiče si děti střídaji ob jedny vánoce – rodič si užije s dětmi jedny krásné vánoce, ale ty druhé pak tráví sám, což může být náročné pro všechny (jedny vánoce má rodič pěkné, druhé smutné). Nebo jedny vánoce si užije s dětmi a za rok si odpočine a nebere inspiraci pro ty další a děti mají krásné vánoce u mámy, pak u táty. Záleží na úhlu pohledu. 3) Dítě tráví štedrý den u rodiče se kterým žije – a 25. 12. pak jde na návštěvu k tomu druhému, kde mu Ježíšek taky nechal dárky.

Nezáleží jen na čase, kde děti budou, ale také na dárcích. Je velmi dobré, když se v tomhle exmanželé dohodnou. Je lepší zaplatit dražší dárek na půl, nebo více malých (skoro za stejnou konečnou částku). Nejhorší asi je, když se rodiče předhánějí, kdo koupí lepší a dražší dárek než ten druhý.

Dalším bodem jsou vytvořené rituály, které by měly být každým rokem a u obou rodičů.

Rodiče by se pokud možno měli domluvit na scénáři Vánoc a pak s ním srozumět i děti. Bude to pro ně jednodušší, když budou vědět, jak to všechno bude probíhat. Také pokud to věk dětí dovoluje vysvětlit, že oba rodiče je mají rádi, i když může být u jednoho z rodičů míň dárků, nebo za menší finanční obnos, že má rodič pro to své důvody. Děti to určitě pochopí a přijmou.

Vánoční kouzlo se zachová nejen krásnými dárky, projevem lásky, ale také i tím, že se rodiče navzájem před dětmi neshazují a nepomlouvají.

Je to smutné, když dítě nemůže mít na Vánoce oba rodiče pohromadě, ale smutné by to bylo, i kdyby byli spolu a hádali se. Dospělí by se mohli aspoň na Vánoce dohodnout a nepokazit to dětem, které za vzniklou situaci nemůžou a zaslouží si šťastné a veselé Vánoce.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0957
img_9258
edf-tour-2010-bielsk...
P1090954
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.