Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Co pro vás znamenají Vánoce?

Co pro vás znamenají Vánoce?

K dybyste měli slovy vyjádřit, co pro vás znamenají Vánoce, co byste odpověděli? Přemýšlela jsem o sobě, co bych asi tak měla napsat. Jako dítě jsem je samozřejmě milovala a po rozvodu rodičů si užívala Štědrý večer dokonce dvakrát.

Nejdříve 23. s tátou a pak 24. doma s mámou, babičkou a dědou. Měla jsem ráda tu atmosféru, jídlo, pohádky v televizi a hlavně těch dárků… A pak se začalo nějak všechno kazit. Postupně mi docházelo, kolik je za vší tou pohodou mámina úsilí a nervů, když 25. navečer – po božíhodové svíčkové pro příbuzné ze Zlína a druhém kole gruntování po odjezdu prarodičů – padla vyčerpáním na ústa.

Najednou jsem na Vánoce přihlížela z jiné, už ne tak radostné perspektivy a ptala se sebe i mamky, je fakt nutné mít čtyři vánočky, dvacet druhů cukroví, kotel salátu, hromadu řízků a dárků, že přes ně není vidět stromeček? Opravdu musí té správné vánoční atmosféře předcházet nervák v obchodech, utrácení za zbytečnosti a galeje doma? Když pak v létě zemřela babička, o pár let později i děda a když jsem na Štědrý den v tom samém roce musela nechat uspat svoji kočičku, definitivně jsem za Vánoci zabouchla dveře. Staly se pro mě nevyhnutelnou nutností, povinností a obdobím, které bych nejraději škrtla z kalendáře.

Letos si možná Vánoce po dlouhé době užiju. Děti už máme odrostlé, každý už má svoji rodinu, tak jsme si zaplatily s manželem třídenní dovolenou. Tam uprostřed přírody, daleko od svátečního běsnění snad pro sebe najdu to pravé vánoční kouzlo, klid a pohodu.

Přeji všem, aby v tomto hektickém období pro sebe našli to pěkné a opravdové, co dělá Vánoce Vánocemi.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140802
luhacovice-05
narozky5
img_3655
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.