Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dětský mozek

Dětský mozek

M ozek je jako cibule, skládá se z více částí: 1) tzv. plazí mozek (zde je ukryt instinkt, pud sebezáchovy, řídící centrum pro základní fyziologické funkce důležité pro život – dýchání, trávení …) 2) tzv. savčí mozek (spouští silné emoce – vztek, strach, úzkost z odloučení, hravost, zvídavost)

Čtyřletému dítěti, které sedí celé hodiny u televize nebo počítače se formuje mozek jinak, než dítěti které tráví většinu času venku.

Jsou také rodiče, kteří své potomky už od útlého dětství vodí z jednoho kroužku na druhý, s domněním, aby jejich dítě nic nezameškalo v učení. Těmto dětem chybí čas na odpočinek, neumějí se spontánně nadchnout. Studie ukazují, že trvale spokojeným dětem stačí dostatek fantazie, schopnost empatie a zdravé sebevědomí. Proto dítě nepotřebuje se jen učit, ale také odpočívat a spontánně si hrát.

Je velký rozdíl naslouchat dětem, ukázat jim cestu v nesnázích nebo je trvale chránit před problémy. Úzkostlivě střeženým dětem chybí v dospělosti sebedůvěra, neboť jim chybí nervová spojení zodpovídající za schopnost řešení problémů. Proto je důležité nechat děti, aby se samy pokoušely řešit problémy (samozřejmě přiměřené jejich věku, případně podat pomocnou ruku, ale nechat volný prostor i dětem).

V situacích, kdy se děti bojí, je důležité je obejmout, přečíst pohádku, pohladit, zkrátka poskytnout uklidňující aspekt. Jinak se v dětském mozku bude šířit a zvětšovat strach.

Každé dítě má své vlastí tempo, potřebuje individuální přístup k řešení problému, individuální výchovu. Nechtějme, ať jsou naše děti jako ze škatulky, do které jsme si je zařadili. Naslouchejme jim a respektujme je.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062151
rakousko2011-03
krajske_shromazdeni_...
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.