Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kapr

Kapr

K apr sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých. Kapr byl pravděpodobně první domestikovanou rybou v historii. Je velmi důležitou ekonomickou i okrasnou rybou. Tradice šlechtění okrasných forem pochází z Japonska. Kapr obecný má několik forem. Forma sazan je původní a nešlechtěná. Má protáhlejší tělo kryté šupinami. Kapr obecný je všežravec, potravu sbírá ze dna, velmi často je označován za vodní prase. V chovech je přikrmován pšeničnými zrny a rostlinnými zbytky.

Pak známe ještě je kapra vánočního. Je to evropské specifikum. Ve středověku se mohl jíst v době půstu. Nebyl považován za maso. Ve středověku se rozšířilo rybníkářství. Petr Vok nechal na svém panství zakládat rybníky. Jakub Krčín projektoval a stavěl první rybníky v okolí Třeboně. Třeboňský kapr je pojem a na vánočním stole má v hodně rodinách místo. Na vánočních stolech se v historii objevil v 17. století a ve větší míře se konzumuje od 19. století.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062163
krajsky-odborn08
85_ruzne_0110-0944
P1090954
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.