Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Příliš mnoho jídla nám neprospívá ani o Vánocích

Příliš mnoho jídla nám neprospívá ani o Vánocích

V dnešní době má spousta lidí problémy s nadváhou, ba i s obezitou. Je to proto, že často sníme najednou víc, než bychom měli. Není pak divu, že kila jdou rychle nahoru. Jenže co si počít, když některé pokrmy tak dobře vypadají a ještě lépe chutnají? Proč se vlastně tolikrát nedokážeme ovládnout a sáhneme po pochoutce, kterou vidíme před sebou? A proč na ni vůbec dostaneme chuť? Na vině jsou určité partie našeho mozku.

Části mozku, o kterých je řeč, se začnou stimulovat, jakmile naše oči uvidí něco, co nám opravdu moc chutná a náš nos vdechne jeho vůni. Vědcům z Brookhaven National Laboratory v New Yorku se to podařilo prokázat. Zmíněné oblasti mají na starosti lovecké instinkty. Představte si, že tytéž oblasti upozorňují narkomana, že je čas, aby dodal svému tělu další dávku drogy. Upřímně řečeno, po této informaci už se přestávám divit, že je cukr považovaný za drogu.

Ten, kdo se domnívá, že k potravinám, které mu chutnají nemá žádný vztah, je na velkém omylu. Takové potraviny totiž již odnepaměti vyvolávají v lidech emoce. Naši předkové se však v minulosti přes den tolik nenaseděli. My často prosedíme i celý den nemluvě o tom, že ve stravě je až příliš mnoho kalorií. Dalším faktem je, že v současnosti se většinou jenom spěchá a lidská psychika proto dostává víc zabrat. Doby, kdy jídlo sloužilo pouze k tomu, aby lidem nekručelo v břiše jsou bohužel tytam. Dnes je jídlo mnohdy nedílnou součástí naší relaxace dejme tomu u televize. Pomocí jídla se uklidňujeme, zaháníme deprese, samotu a je to i pomyslná náplast na neúspěchy. Někdy dokonce nahrazuje partnera a má řadu dalších vedlejších funkcí.

Již jedou jsem psala o bulimii, což je nemoc, která se mimo jiné projevuje záchvaty přejídání. Dnes jsem se k tématu přejídání vrátila, protože uplyne už jenom doslova pár dní a budou tady Vánoce. Období Vánoc mnozí považují za nejkrásnější dobu celého roku. V tomto čase se lidé setkávají s příbuznými, lenoší a samozřejmě také víc mlsají. Někteří lidé, zejména ženy, se právě kvůli mlsání po Vánocích bojí stoupnout si na váhu. O Vánocích člověku zkrátka hrozí přejídání víc než kdykoliv během celého zbývajícího roku. Avšak takovému vánočnímu přejídání není tak těžké se vyhnout. Lze mu dokonce i předejít.

My se nejdřív zaměříme na to, jak to udělat, abychom během svátků tolik nepřibrali. Myslím, že i v takovém případě je vhodné dát na radu odborníka. Naším rádcem bude tentokrát dietoložka Karolína Hlavatá. Její první rada se týká vánočního cukroví: „Z hlediska výběru bych nepekla příliš druhů, které se musí plnit, spíše bych upřednostnila cukroví ‚sušenkového‘ rázu, kde můžete uplatnit ořechy a pražené vločky.“ Podle jejich dalších slov bychom měli dbát o to, aby cukroví, které upečeme, nepostrádalo kvalitu. To znamená například neváhat při pečení použít skutečné máslo tam, kde má být. Ani v případě vánočního cukroví se nevyplatí přehánět a vhodnější jsou menší kousky. Perníčky, k jejichž přípravě použijete celozrnnou mouku, budou jistě chutnat stejně výtečně jako ty pečené z mouky žitné. Na polevu, ve které budeme cukroví namáčet, je vhodná hustá čokoláda na vaření a buď trocha smetany, nebo kousek 100% tuku. Není také bezpodmínečně nutné topit v čokoládě celé kousky cukroví, i když jak pro koho. Na druhou stranu je třeba uznat, že i čokoládové stříkance mají něco do sebe. Cukroví, které se spojuje, je nejlepší spojovat domácím rybízovým džemem, který není moc sladký. Dále je při pečení cukroví zapotřebí nejen správný výběr, ale také kombinace surovin. Je pravda, že ztužený tuk se může pochlubit nejlepší texturou pro přípravu nepečeného cukroví. Přesto se nestyďte přidat do těsta místo něj máslo. Nejen vlašské, ale i jiné ořechy se mohou stát součástí letošního vánočního cukroví, jistě také přispějí k tomu, že bude chutnat doslova báječně. Pokud jde o sušené ovoce, toho bychom měli dávat jen poskromnu. To stejné platí i o cukru. Dochutit můžete třeba limetkovou šťávou.

Nikde není psáno, že na vašem štědrovečerním stole se musí za každou cenu objevit smažený kapr, i když je to tradiční vánoční ryba. Najdou se však i osoby, kterým kapr zkrátka nechutná a nikdo by jim neměl mít za zlé, když dají i o Štědrém večeru přednost jiné rybě. Například takový losos, máslová ryba nebo pstruh určitě potěší chuťové buňky mnohých labužníků. Dietoložka Hlavatá doporučuje: „Chuť ryby vynikne lépe, když ji připravíte pouze na másle, kmíně a před podáním pokapete citrónem.“

Představte si, že stačí, aby byl na chlebíčku vlašský salát, jedno jediné kolečko uheráku, pouhá polovina vajíčka s tatarskou omáčkou a kalorická hodnota této oblíbené pochoutky je stejná jako talíř, na kterém se nachází až 60 nízkokalorických jedohubek. Neuvěřitelné, že? Můžete však pro sebe a pro hosty, kteří se u vás o Vánocích zastaví, nachystat i daleko zdravější chlebíčky. Zde je návod jak na to. Podkladem budiž plátek okurky, mrkve, kdedlubny nebo ředkvičky, podle toho, co vám nejvíc chutná. A vlašský salát ať vystřídá pomazánka z nízkotučného tvarohu, kterou ochutíte česnekem, pažitkou, křenem apod.

A konečně je tu i ta metla lidstva, tedy alkohol. I tento „přítel“ člověka má na vánočním stole své místo. Ale pozor na něj, on se sice tváří, že je neškodný, ale jedná se o nápoj velice bohatý na energii. Navíc této energii dává náš organismus přednost před jinou. Opravdu nechápů proč, když to nepřináší nic dobrého, jen pouhých dalších pár kilo navíc. Především naše bříška se kvůli alkoholu zvětší. Druhou věcí, kterou alkohol dovede zařídit je, že redukční dieta nepřinese očekávané výsledky. A to nemluvím o nepříjemných projevech kociviny a závislosti, která hrozí každému, kdo se s alkoholem přátelí příliš často.

Opět jsme si připomněli, že přejídání je nebezpečné a řekli jsme si něco o tom, jak si připravit zdravější vánoční pokrmy. Teď už je čas zabývat se tím, jak takovému přejídání předejít. Za prvé bychom měli jíst více chodů, ale menší porce. Když srovnáme kapra s jinými sladkovodními rybami, zjistíme, že má dobrou kvalitu, zároveň se v něm však nachází dost kalorií. To v candátovi, pstruhovi a štice je tuků méně, kromě toho je jejich poměr bílkovin a tuků příznivější. Můžete vyzkoušet exotické pokrmy, které se, mimo jiné, skládají ze zeleniny a čerstvého ovoce, třeba Sushi. Ačkoliv Vánoce jsou spíš o té klasice, viďte? Chipsům a slaným oříškům se snažte vyhýbat i o Vánocích. Pochutnávat bychom si neměli dokonce ani na bramborovém salátu s majonézou, ale to už se mi zdá jako přehnaný požadavek. Něco přece k tomu kaprovi, nebo jiné rybě jíst musíte. A spousta lidí si bez bramborového salátu nedokáže Vánoce ani představit. Ale co takhle zkusit nahradit majonézu jogurtem. Určitě to bude taky dobré. Dejte přednost vinnému střiku ze suchého vína před destiláty a sladkými víny. Nebo se na alkohol vykašlete úplně, však jsme si výše řekli, co od něj můžeme čekat, a napijte se raději nějakého čaje. Například v černém čaji se nachází kofein, tedy alkaloid s mírným stimulačním účinkem. Díky němu budete psychicky výkonnější, zato dovede působit agresivněji na kardiovaskulární systém. Zelený čaj je k vánoční pohodě jako stvořený. Lidský organismus si obzvášť dobře rozumí s jasmínovým čajem. Pomáhá lépe fungovat ledvinám a stará se i o to, aby v nich nebyly kameny. Navíc nás chrání i před zažívacími problémy a povzbuzuje mozek, aby něco dělal. O chlebíčcích už dnes sice byla řeč, přece jenom ale zbývá dodat jednu věc, že k jejich přípravě nemusíte mermomocí použít veku, ale třeba i celozrnné pečivo. Vyměňte letos tácek s cukrovím za misku s čerstvým ovocem a zeleninou. Nechť se cukroví objeví na vašem stole pouze tehdy, když návštěva zazvoní u vaších dveří. Až budete sami něčími hosty, ochutnejte, co vám nabídne, a víc už si zkuste nebrat, ačkoliv odolat pokušení je tak těžké. Ani během vánoční doby se nevyhýbejte procházkám nebo nějakému sportu. Vždyť i to může být příležitost strávit pár chvil s přáteli a rodinou. Nakupovat zbytečné zásoby před svátky rovněž není rozumný nápad.

Nezapomeňte také na duchovní hodnoty. Přejídání není zdravé ani o Vánocích. Ale to neznamená, že byste si nemohli dopřát to, co máte rádi. Jen to nepřehánět.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231604
rovna_prava_pro_vsec...
konf-bez-barier11
m-r-polsko2011-12
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.