Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Společné spaní rodičů s dětmi

Společné spaní rodičů s dětmi

N ěkteří rodiče řeší otázku, zda spát společně s dětmi, a jiní v tomto směru mají jasno. Jedni se přiklánějí k variantě ANO, druzí zase NE. Toto si musí každý rozhodnout za sebe. Má to své nevýhody: Čím déle dítě spí s rodiči, tím je složitější odvykání. Spánek má dvě fáze: v té první máme povrchní spánek, kdy můžeme my dospělí jen pootočením z jedné strany na druhou dítě probudit. Pak nastává hluboký spánek, kdy i mozek je ve velkém útlumu a dítě nemusí zaregistrovat, když mu dospělý přilehne ruku nebo nohu a končetina může začít trpknout, odmírat a v horších případech může dojít i k zadušení. Je tady i větší riziko přenosu nemoci z dospělého na dítě. Také intimní život rodičů je v ohrožení, to může vést i k oddělenému spaní rodičů. Děti, jejichž rodiče odmítají společné spaní, se mohou cítit odmítané.

Výhody:
Studie ukázaly, že z dětí, které spí s rodiči, vyrůstají klidnější a zdravější jedinci. Mozek dítěte odloučeného od rodičů vykazuje podobnou aktivitu jako při fyzické bolesti. Děti do pěti let a více mohou trpět negativním pocitem z odloučení, což má nepříjemné následky do budoucnosti. Děti spánek s rodiči vyžadují z pohledu bezpečnosti a pocitu jistoty.

Miminka, která spí od začátku společně s rodiči, jsou méně ohrožena syndromem náhlého úmrtí, protože jim nechybí uklidňující aspekt (maminka). Je to na každém, jakou variantu si zvolí. Každé má své pro a proti. Podle mě se nemá nic přehánět.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky4
P6265917
okolo-msk2011-501
rakousko2011-25
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.