Rachejtle a petardy, zábava, nebo riziko?

K dyž se řekne silvestr, každému z nás se nepochybně vybaví především bujaré veselí spojené s tímto svátečním dnem. Mnoho lidí si se silvestrem spojuje i používání zábavné pyrotechniky. To má však mnoho nebezpečných rizik. Zábavná pyrotechnika je rozdělena do několika tříd nebezpečnosti. Aby se mohla prodávat, musí projít státní zkušebnou, která ji zaeviduje a označí speciálním symbolem. Spotřebitel tak má záruku, že je pyrotechnika bezpečná. To ale ještě neznamená, že může být prodávána kdykoli, kdekoli a komukoli.

Když chceme zábavnou pyrotechniku zakoupit, musíme dbát, aby bylo zboží řádně zabalené v neporušeném obalu, musí být též označeno, že prošlo státní zkušebnou. V neposlední řadě pak u něj samozřejmě nesmí chybět ani srozumitelný návod v češtině a viditelně vyznačené datum spotřeby. I když to nejsou potraviny! Pyrotechnika s prošlým datem spotřeby může být extrémně nebezpečná!

Používání pyrotechnických předmětů je také často spojováno s narušením veřejného pořádku. Například v Praze má městská policie pro řešení takovéto problematiky oporu přímo v Magistrátu, jehož zastupitelstvo vydalo závaznou vyhlášku, ve které je stanoven přísný zákaz užívání pyrotechniky s výjimkou určitých míst. Zákaz platí v průběhu celého roku mimo 31. 12. a 1. 1. Pokud vám tedy vadí, že sousedé si silvestra trénují už měsíc dopředu, je asi nejlepší zavolat přímo na linku 156.

S pyrotechnikou zacházejte vždy opatrně a přesně podle pokynů výrobce, neodborná manipulace s ní by se vám nemusela vyplatit. Petardy a rachejtle za žádných okolností nepoužívejte v uzavřené místnosti. Mějte ohled k pejskům i cizímu majetku, požár sousedova bytu či automobilu si jistě nepřejete.

Pokud dojde k výbuchu, je každý, kdo je nablízku, ohrožen. Přes rady odborníků se každoročně zraní mnoho lidí. Mezi nejčastější úrazy patří popáleniny, zejména na rukou a v obličeji. Jsou - li zasaženy oči, může to vést ke slepotě. Zábavnou pyrotechnikou je citlivě ohrožen také sluch.

Anna Hlisnikovská


 
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.