Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Rachejtle a petardy, zábava, nebo riziko?

Rachejtle a petardy, zábava, nebo riziko?

K dyž se řekne silvestr, každému z nás se nepochybně vybaví především bujaré veselí spojené s tímto svátečním dnem. Mnoho lidí si se silvestrem spojuje i používání zábavné pyrotechniky. To má však mnoho nebezpečných rizik. Zábavná pyrotechnika je rozdělena do několika tříd nebezpečnosti. Aby se mohla prodávat, musí projít státní zkušebnou, která ji zaeviduje a označí speciálním symbolem. Spotřebitel tak má záruku, že je pyrotechnika bezpečná. To ale ještě neznamená, že může být prodávána kdykoli, kdekoli a komukoli.

Když chceme zábavnou pyrotechniku zakoupit, musíme dbát, aby bylo zboží řádně zabalené v neporušeném obalu, musí být též označeno, že prošlo státní zkušebnou. V neposlední řadě pak u něj samozřejmě nesmí chybět ani srozumitelný návod v češtině a viditelně vyznačené datum spotřeby. I když to nejsou potraviny! Pyrotechnika s prošlým datem spotřeby může být extrémně nebezpečná!

Používání pyrotechnických předmětů je také často spojováno s narušením veřejného pořádku. Například v Praze má městská policie pro řešení takovéto problematiky oporu přímo v Magistrátu, jehož zastupitelstvo vydalo závaznou vyhlášku, ve které je stanoven přísný zákaz užívání pyrotechniky s výjimkou určitých míst. Zákaz platí v průběhu celého roku mimo 31. 12. a 1. 1. Pokud vám tedy vadí, že sousedé si silvestra trénují už měsíc dopředu, je asi nejlepší zavolat přímo na linku 156.

S pyrotechnikou zacházejte vždy opatrně a přesně podle pokynů výrobce, neodborná manipulace s ní by se vám nemusela vyplatit. Petardy a rachejtle za žádných okolností nepoužívejte v uzavřené místnosti. Mějte ohled k pejskům i cizímu majetku, požár sousedova bytu či automobilu si jistě nepřejete.

Pokud dojde k výbuchu, je každý, kdo je nablízku, ohrožen. Přes rady odborníků se každoročně zraní mnoho lidí. Mezi nejčastější úrazy patří popáleniny, zejména na rukou a v obličeji. Jsou - li zasaženy oči, může to vést ke slepotě. Zábavnou pyrotechnikou je citlivě ohrožen také sluch.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

septik1
rovna_prava_pro_vsec...
12-opava-jakartovice
11_prijezd_2509-1756
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.