Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Cukroví mělo ochránit dům, rodinu i zvířata před tajemnými silami

Cukroví mělo ochránit dům, rodinu i zvířata před tajemnými silami

V íte kdy se poprvé peklo vánoční cukroví? Tvrdí se, že tradice pečení vánočního cukroví sahá až do šestnáctého století. Nejedná se však o křesťanský zvyk, ale o tradici, která přetrvala až do dneška. Vánoční cukroví se peče nejen u nás, ale také ve světě. Každá země má to své vánoční cukroví, pamlsky, které obohatí vánoční tabuli.

V dobách minulých však lidé pekli vánoční cukroví nejen proto, že si chtěli přilepšit a dopřát sladkostí. Vánoční cukroví mělo tajemnou schopnost, která mohla ochránit dům, rodinu i domácí zvířata před temnými silami. Vánoční cukroví má řadu pověr. Cukroví mělo údajně neuvěřitelnou moc. Proto se k němu tak lidé chovali. Z těsta se tvarovaly kuličky a kolečka, vykrajovátky se vykrajovala zvířata.

Kolečko o vánocích symbolizuje slunce a mezi vánočním cukrovím by tento tvar rozhodně neměl chybět. Vykrajovaná zvířátka představovala zvířátka ze chléva. Toto vánoční cukroví se pak věšelo na stavení i do chlévů a zdobily se jimi i ovocné stromy, aby se domu drželo štěstí, zvířata prospívala a ovoce se rodilo. Když se vánoční cukroví rozdalo, nezapomnělo se u toho ani na rodinu a svůj příděl dostala i chasa.

Vánoční cukroví pečené dříve s tím současným má pramálo společného. Kdysi lidé totiž neměli na rozhazování a bílá mouka a cukr představovaly vzácnost. První vánoční cukroví bylo tedy ze sušeného ovoce a vysokým obsahem medu. Děti milovaly speciálně vyráběné karamelky a sladké hračky vytvářené z ovoce.

Vůbec prvním a tolik oblíbeným cukrovím byly medové perníčky. Podle doložených písemných záznamů se perníky u nás pekly již ve 13. století. Medové cukroví se již však peklo mnohem dříve. Již za dob faraonů lidé pekli placky ze sladkého těsta a recept se skládal jen z mouky, vody a medu. Recept se ale stále vylepšoval. Staří Řekové toto medové cukroví připravovali k různým slavnostem.

Podle dávných tradic se vánoční cukroví začínalo péct v prvním adventním týdnu. A že se vám cukroví nepodařilo? Pozor na to! Říká se, když se vánoční cukroví podaří, znamená to rok plného zdraví. Pokud pekařka vánoční cukroví spálila, hrozila ji nějaká vážná nemoc, nebo dokonce smrt.

Podle novodobějších tradic se přenesl zvyk dvanácti chodů na vánoční cukroví, kterého by na stole mělo být taktéž devět až dvanáct druhů.

Sháníme stále nové a zajímavější recepty. Přesto jsou mezi cukrovím stálice – vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, pracičky, perníčky, přesto se každý rok snažíme najít nějaký další zajímavý recept. A to i z krajů vzdálených.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
edf-tour-2010-bielsk...
rovna_prava_pro_vsec...
konf-bez-barier02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.