Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vyšívání

Vyšívání

V yšívání je textilní technika, kterou se zdobí podkladový materiál (plošná textilie, kůže, papír) protahováním nebo našíváním nití. Historie: V Číně bylo vyšívání známé od pravěku. Později v Indii a Egyptě (asi 3600 let staré nálezy). Vyšívání v Evropě pravděpodobně začalo na počátku našeho letopočtu. Nejstarší dochovaná památka je nástěnný koberec ve francouzském Bayeux. V době renesance se rozšířilo tzv. bílé vyšívání na osobní prádlo a později na kapesníky, ubrusy a přehozy. V první polovině 19. století byl vynalezen vyšívací stroj.

Ruční vyšívání:

Vyšívání se zařazuje podle rozdílných kritérií, časté je hrubé rozdělení podle barvy podkladového materiálu na bílé a pestré vyšívání.

Základním prvkem vyšívací techniky je steh. K několika desítkám způsobů vedení nitě patří například
  • Křížkový steh: Nejjednodušší technika. Dva stehy se překřižují pod úhlem 90°.
  • Kelim: Stehy vypadají jako pletená očka a tvoří vodorovné žebrování.
  • Stonkový steh je vyšíván kolmo.
  • Řetízkový steh: Dvojitý steh, nit se protahuje každým otvorem ve tkanině zdola nahoru a po vytvoření smyčky obráceně.
K vyšívání potřebujeme vyšívací přízi, podkladový materiál, jehlu a vyšívací rám.
  • Vyšívací příze (zpravidla skaná) se přizpůsobuje druhem a kvalitou technice vyšívání. Vyšívacích přízí je mnoho, nejčastěji se používá mulinka a bavlnka. Mulinka  se skládá ze šesti nitek, které můžeme podle potřeby rozdělit a vyšívat tak požadovaným množstvím nitek. Většinou jednou, dvěma nebo třemi nitkami, podle hustoty látky, kterou vyšíváme.
  • Jako podkladový materiál se používá tkanina, která je nejčastěji bavlněná (např. batist), lněná, konopná nebo hedvábná. Musí mít přesně stejný počet osnovních a útkových nití, které se nesmí posouvat a mezery mezi nimi musí vytvářet přesné čtverce (kanava, stramín).
  • Vyšívací jehly mají poněkud širší ouško než jehly na šití, velikost se přizpůsobuje druhy výšivky.
  • Rám je nejčastěji kulatý, ze dvou kruhů, mezi které se stiskne a napne podkladová tkanina.
Strojové vyšívání
Dnešní stroje vyšívají například rychlostí až 1 500 stehů za minutu, jsou řízeny počítačem a mohou být doplněny různými automatizačními prvky.  

Stroje napodobují ruční vyšívání s tím rozdílem, že podkladová tkanina se zde pohybuje různými směry podle požadovaného vzoru výšivky a jehla se vpichuje kolmo k ní ze stále stejného místa.

U moderních zařízení se rozeznávají
  • jedno jehlové stroje - vyšívá se jednou barvou nití. Pokud je výšivka vícebarevná stroj zastaví a čeká na výměnu nitě.
  • více jehlové - 4, 6, 10, 20 atd., kdy není potřeba čekat na výměnu barvy (nejčastěji u průmyslových strojů.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_1222
img_3778
78_2soutezni_den_290...
p1140645
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.