Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vánoční stromek

Vánoční stromek

V ánoční stromeček jeden z hlavních symbolů vánoc. V domácnostech se staví na Štědrý den a večer pod ním se rozdávají dárky. Velké vánoční stromy stojící ve městech se staví už na začátku adventu. Zdobení stromku se k nám dostalo z Německa. Jedna z prvních zmínek o zdobeném stromečku je v brémské kronice v roce 1570. Nejdříve v cechovních a řemeslných domech. Do domácností pronikal až v polovině 17 století.

V Čechách viděli poprvé vánoční stromeček na libeňském zámečku u ředitele Stavovského divadla. Pozvolna se stromky dostávaly do domácností. Nejdříve umělé, vyřezané z tenkých prkének a kartonu. Více se ujaly živé stromky ozdobené ovocem, sladkým pečivem, perníkem a v roce 1860 se na stromku rozsvítily poprvé lojové svíčky. Ještě pomaleji se dostávaly do venkovských stavení. Až do první světové války bývala jen ozdobená větev.

Vznikla nová tradice. Stromu republiky. První stál na brněnském Náměstí svobody spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. A uspořádal pod ním sbírku pro opuštěné děti. Důvodem byla událost, kdy s přáteli našel v zimě v roce 1919 v bílovickém lese opuštěné děvčátko.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265897
v-dolina2010-12
m-r-polsko2011-08
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.