Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Silvestr

Silvestr

S ilvestr je synonymem všeobecného veselí a bujarých oslav, ale také zamyšlení a ohlédnutí. Ale čí svátek v poslední prosincový den vlastně slavíme? Silvestr, později svatý, se narodil koncem 3. století v Římě. Jako zbožný křesťan byl pronásledován a musel se skrývat v lesích. Kdysi se poslední den v roce nespojoval s jeho jménem.

Konec roku byl zprvu součástí zimních svátků, jejichž dnešní podobu dokreslilo křesťanství. Silvestrovská noc ale získala na větším významu, teprve když se v průběhu šestnáctého století ve většině křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář a nový rok začínal 1. lednem.

S novým rokem přišly i jeho oslavy. Lidé chodili do kostela, děkovali za dobré prožití starého roku a modlili se za úspěšný průběh dalšího roku. Teprve bouřlivý rozvoj v 19. století dal silvestrovské noci jiný význam.

Na venkově ale přetrvávaly některé staré zvyky. Po staveních chodily ometačky, což byly chudé ženy, které za malou almužnu symbolicky ometaly plotny, aby kamna i v novém roce dobře hořela. Hospodyně nesměly sušit prádlo, protože by to přivolalo smrt někoho z rodiny. Od konce 19. století je běžným zvykem přípitek šampaňským s přáním všeho nejlepšího v Novém roce.

Ten kdo si chce na Silvestra zachovat zdraví a lidskou důstojnost, měl by dbát několika dobrých rad: Před pitím alkoholu je nejlepší se najíst. Mastná a těžká jídla nejsou zdravá, ale na Silvestra bychom mohli udělat výjimku a dát si třeba stejk s hranolky nebo chleba se sádlem. Mastnota zpomaluje vstřebávání alkoholu. Tvrdý alkohol se sice vstřebává pomaleji, ale při smíchání s jiným alkoholem, třeba vínem, se vstřebání naopak urychlí. Výsledkem bývá objímání zachodové mísy...

Nezačínejte pít jako utržený z řetězu. Váš organismus je schopný zvládnout jen jisté množství alkoholu, a pokud překročíte míru, je zle! Vytvořte si hladinku a přes ní nejděte, ušetříte si nejen žaludek.

Po silvestovském večírku si k posteli dejte láhev bezbublinkové vody a šumivý aspirín. Žádné velké divy to sice neudělá, ale je to lepší než nic.

Pokud chcete něco pít, nejlepší je asi víno. Abyste se opili, musíte ho vypít opravdu hodně, ale jak kdo. A kromě toho je zdravé - snižuje riziko infarktu, mrtvice a dalších chorob.

Tak vše nejlepší v Novém roce.

Anna Hlisnikovská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

edf-tour-2010-bielsk...
08-opava-jakartovice
07
61_vylet_2809-1353
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.