Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Puškvorec obecný je vyhledávaný při zažívacích potížích

Puškvorec obecný je vyhledávaný při zažívacích potížích

P uškvorec znali a používali již staří Egypťané a je o něm zmínka v Bibli, kde je v Knihách Mojžíšových uváděn jako součást svatého oleje pro poslední pomazání. V jižní Číně a Indii, byl ceněnou léčivou a kořennou rostlinou. V pozdní antice popisuje Dioskurides ve své Materia medica akoron, jak se puškvorec nazývá v řečtině a srovnává jeho oddenek a listy s oddenkem a listy kosatce. Doporučuje ho při nemocech plic, prsou, jater, ale i při kousnutí zvířetem.

Ženy ho prý používaly při zánětlivých onemocněních do sedací lázně. Přes ilustrovaný bylinář Pseudo-Apuleius ze 3. nebo 4. století se rostlina dostala do klášterního léčitelství. Loršský lékopis přejímá přesně ty oblasti použití, které byly popsány již v antice. Poté puškvorec na několik staletí zmizel ze středoevropských bylinářů a sbírek receptů. Teprve překladem arabských textů do latiny koncem středověku se mu opět dostalo místa v lékopisech klášterní medicíny.

Puškvorec byl všeobecně známý jako hřející a vysušující, jako močopudný a podporující trávení a menstruaci. Inhalování jeho kouře mělo pomáhat proti kašli. Hlavně se však užíval pro posílení žaludku. Ještě v 16. století se o něm zmiňovali, že je velmi používaný ve všech lékárnách a doporučovali ho proti nemocem, jež se projevovaly již od antiky.

Puškvorec pochází z východní Asie a pro léčebné účely se dováží z Indie, Kanady, Jugoslávie a Ruska. Dosahuje až metr výšky a patří do čeledi aronovitých. Hojně roste na bažinatých a velmi vlhkých půdách u příkopů a na březích. K léčbě se používá oddenek, který obsahuje silici, škrob, hořčiny, třísloviny a slizovité látky. Látky v puškvorci uvolňují křeče, podporují sekreci, tlumí dráždění, působí svíravě a podporují prokrvení. Většina poddruhů puškvorce prý obsahuje rakovinotvorný beta-asaron. Proto se má každopádně používat pěstovaný kanadský puškvorec, protože jeho silice ho neobsahují.

Neexistují vědecky uznávaná doporučení pro lékařské používání puškvorcového kořene, přestože se jedná o podstatnou léčivou rostlinu. Používá se jako hořký prostředek při gastritidě, nechutenství, pocitu plnosti a nervózním dráždivém žaludku. Při zažívacích obtížích si můžete dát čaj z puškvorce. Denní dávka je maximálně, dvě čajové lžičky řezaného nebo práškového kořene. Puškvorcový kořen se dá sehnat i kandovaný jako cukroví a můžete ho prý používat při vaření místo zázvoru. Dokonce se používá do likérů jako koření a to třeba do ořechovky.

Kořen puškvorce různých odrůd má rozdílný obsah karcinogenního beta-asaronu, proto se podle současných znalostí koupele a ani vmasírování silice nedoporučuje. Taky se nesmí puškvorec trvale užívat a to především odrůdy obsahující beta-asaron. A co se týká těhotenství, tak tady puškvorec v žádném případě, není vhodný.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9258
cyklomaraton-k24-201...
m-r-polsko2011-10
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.