Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Josef Lada

Josef Lada

N arodil se v Hrusicích 17. prosince 1887. Jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Vyučil se malířem pokojů. Malovat krásné obrázky se učil sám. Vytvořil si specifický styl, protože neviděl na jedno oko a měl špatné prostorové vidění. Ilustroval velké množství knih jak pro děti tak pro dospělé. Knihy nejen ilustroval, ale také jich mnoho napsal, například Nezbedné pohádky, O chytré kmotře lišce, Bubáci a hastrmani. A potom jeho nejznámější dílo vyprávějící o vesnickém životě v době Ladova dětství – O kocouru Mikešovi. Jeho příběhy jsou úsměvné a plné pohody a velmi něžné.

Lada maloval i obrazy. Známé jsou hlavně jeho výjevy z vesnického života a obrazy vztahující se k ročním obdobím. Do teď máme představu, že nejkrásnější zima je ta z Ladových obrázků. Zobrazení malí koledníčci, zachumlaní ve vlňáčcích. Děti dívající se na ozdobený vánoční stromeček. Selku s obrovskou vánočkou. Obrázky pana Lady máme spojené se zimou a vánocemi.

Josef Lada zemřel 14. Prosince 1957. V jeho díle pokračovala dcera Alena, která malovala podobným způsobem jako její otec. Druhá dcera Eva nadějná klavíristka zemřela při bombardování u Emauzského kláštera. V domě, kde Lada žil, je nyní jeho muzeum.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-06
img_9082
hipo2
P1100007
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.