Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kuba

Kuba

J e největší ostrovní stát v Karibiku. Je jeden z posledních zemí ovládaných totalitním režimem. S povolenou mocí jediné politické strany, země přes moře sousedí se spojenými státy a Mexikem a ostrovními státy Karibské oblasti (Bahamy, Jamajka, Haiti). Hlavní ostrov se táhne v délce 1200 km a místy je široký až 190 km. Většinu jeho povrhu zaujímají nížiny. Hlavní město je Havana, populace je asi 11 451 652 lidí, úřední jazyk je španělština.

Podnebí – ostrov leží v tropech, které jsou oblastí pasátů. Průměrná celoroční teplota se pohybuje kolem 25 °C. Teplota mořské vody neklesá téměř pod 24°C. Nejvydatněji prší v říjnu, listopadu a květnu. Největší ostrov Karibiku je vyhledávaným cílem mnoha turistů. Když se řekne Kuba, většině lidí se jistě vybaví revolucionáři jako je Fidel Castro a Ernesto Che Guevara, energií nabitá hudba, chutné jídlo, doutníky, pravý karibský rum a staré nablýskané vozy. Kuba je zabalena do jednoho dýmu doutníků. Lidé tam nikam nepospíchají, popíjejí rum a tančí v rytmu salsy. Kuba je socialistická a žije v izolaci od svého okolí.

Kuba hýří barvami a exotikou. Nabídne vám nekonečné pláže pokryté heboučkým bílým pískem, průzračným tyrkysovým mořem. Vedle bohatství zde spatříte chudobu, vedle ospalosti – temperament. Kuba je prostě země mnoha tváří.

Stará Havana

Tvoří historické jádro dnešní Kubánské metropole. Přezdívá se jí jako Paříž v Karibiku. Španělé ji založili jako jedno z nejstarších koloniálních měst v  roce 1519. Její čtyři náměstí jsou plná šlechtických sídel a paláců. Stará Havana je typická zvláštní směsicí stylů, baroko se tu prolíná s neoklasicismem.

Známá Kubánská stavba
BASILICA DEL COBRE skládá se ze tří domů, tak jak muslimové putují do Meky, Kubánci k této bazilice.

Národní park
Alejandro de Humboldt je považován za jeden z nejvýznamnějších národních parků tropického pásu na západní polokouli. Park je unikátní tím, že se vněm nacházejí horniny, které jsou pro rostliny jedovaté.

Pohoří Sierra Maestra
Nejvyšší Kubánské pohoří dlouhé 161 km je specifickou oblastí Kuby. Jeho svahy a lesy skrývají divokou faunu a flóru.

Guantánamo – vojenská kladna

Kubánské pláže – Kuba je vyhlášena, nádhernými plážemi údajně je tam nejjemnější
a nejbělejší písek na světě. Turisté to nazývají rájem na světě.

Pokud se chcete podívat na Kubu, let trvá 11 - 15 hodin, nejlepší je měsíc únor, březen, kdy je tam příjemně. Vyvézt z Kuby můžete pouze nové zboží, které není určené k obchodování v maximální hodnotě 1 000 dolarů. Přísně se kontroluje, aby odtud turisté nevyváželi krokodýlí kůži, velké mušle nebo černé korály.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231588
P6231616
img_3711
v-dolina2011-07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.