Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když pálí žáha

Když pálí žáha

T rávicí šťávy jsou jako každá tekutina řídící se zákony gravitace, někdy se, ale žaludeční kyselina vrací směrem do jícnu, místo aby mířila do žaludku, což se projevuje pálivou bolestí. Můžete pociťovat jako byste se ocitly v ohni. Uvnitř vás všechno pálí a cítíte pod žebry a v ústech kyselou pachuť natráveného jídla.

Obzvlášť těhotné ženy trpí pálením žáhy. A to je zapříčiněno v tomto období vyšší hladinou hormonů, které způsobují ochabnutí svěrače jícnu, jež běžně zabraňuje zpětnému toku šťáv a zároveň i rostoucí plod vytlačuje tak žaludek vzhůru. Žáha vás může pálit i z jiných příčin, například některé potraviny se na tom také podílejí, jako třeba chilli, ale na vině může být i kouření, alkohol, nadváha nebo dokonce předklánění či ulehnutí bezprostředně po jídle.

Podle odborníků prý postačí především úprava stravy, která odstraní pálení a dovolí potravě procházet tak, jak má. Lékaři doporučují, abyste se nepředkláněli a nelehali si, dokud natrávená potrava neopustí žaludek, protože by si hledala cestu jícnem.

Pálení žáhy při refluxu (zpětném návratu) a bolest na hrudi vystřelující do paže a ramen, do krku, do zad a neustávající, naopak se zhoršující pohybem, signalizuje většinou blížící se infarkt nebo záchvat anginy pectoris, proto byste měli v takovém případě vyhledat ihned lékařskou pomoc. V lékárně jsou volně prodejná antacida, která odstraní potíže neutralizací kyselého žaludečního obsahu. Tekutá forma léku působí rychleji, ale někdy je vhodnější rozpustná tabletka, neboť působí déle v jícnu. Volně prodejný lék má poloviční koncentraci oproti léku na lékařský předpis. Pokud vám nezabírá, můžete vzít i dvojnásobnou dávku, ale ne víc.

Zmírnit reflux kyselých šťáv můžete jednoduchými změnami ve stravování a spánkovém režimu. Není dovolena konzumace čokolády ani piva, protože tyto potraviny a ještě k tomu alkohol, tučná jídla, káva, dokonce mátový čaj, dráždí a bohužel vyvolávají ochabnutí svěrače jícnu. Naopak měly byste volit netučná jídla, protože tuk se tráví déle než ostatní složky potravy, a tak kyselině poskytuje delší časovou možnost k proniknutí zpátky do jícnu. Jak jistě víte, váš jídelníček, by se měl skládat ze zeleniny a libového masa a zcela určitě se vyhýbejte jídlům jako je hamburger nebo smažené bramborové lupínky. Spoustě lidí při refluxu vadí konzumace citrusových plodů, jako jsou pomeranče, grapefruity a také rajčata. Těhotným ženám se nedoporučuje jíst kořeněná jídla, z toho důvodu, protože vlivem hormonu progesteronu je trávení zpomaleno a čím hůře je stravitelné jídlo, tím větší pravděpodobnost refluxu. Proto se vyvarujte pálivých papriček, cayennského pepře a snažte se nejíst dráždivou stravu, volte raději banány, rýži atd. Co se týká večeře, objemné jídlo se zdrží v žaludku déle a tak je větší pravděpodobnost, že vám kyselost stoupne do krku, až si půjdete lehnout. Takže rady typu: „Nic nejezte ani nepijte nejméně dvě až tři hodiny před spaním a bezprostředně po jídle necvičte.“ Je tedy velmi rozumné se těmito radami řídit, neboť potrava má tak dostatek času opustit žaludek, a to ještě než ulehnete do postele a co se týká cvičení, působí proti gravitaci a může některým jedincům vyvolat nežádoucí reflux.

Lékaři doporučují, abychom se pokusili vždy si udržet svoji ideální váhu, protože reflux byl vždy věrným průvodcem obezity, neboť nadváha zapříčiňuje ochabnutí jícnového svěrače. A škodlivý návyk jako je třeba kouření, nepříznivě zvyšuje kyselost žaludku a oslabuje jícnový svěrač a tak úplně nejlepší by bylo v novém roce skoncovat s kouřením, nemyslíte?

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

75_2soutezni_den_290...
p1140799
PA062149
priprava2011-01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.