Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Rozštěp páteře

Rozštěp páteře

R ozštěp páteře je vrozená vada. Trpí jí přibližně 0,2 % narozených dětí.  Rozštěp páteře vzniká u embrya v prvních 25 dnech těhotenství. Jedná se o poruchu, při níž se jeden nebo více obratlů normálně neuzavřou a vznikne v nich mezera a tak dochází k neúplnému uzavření neurální trubice. Defekty neurální trubice způsobují celoživotní komplikace. Rozštěp páteře se vyskytuje nejčastěji v oblasti beder a níže.

Proč k rozštěpu páteře dochází, není zcela jasné. Předpokládá se, že velkou úlohu zde hraje dědičnost, nedostatek kyseliny listové, obezita a cukrovka 2. Typu u matky plodu.

Podle závažnosti postižení rozlišujeme okultní rozštěp, meningokélu a myelomeningokélu.
  • Okultní rozštěp je neuzavřená zadní část jednoho nebo více obratlů. V tomto případě je mícha nedotčená a kůže je nad daným místem celistvá. Většinou nedochází k neurologickým problémům a člověk o svém postižení ani neví. Někdy se na místě rozštěpu objevují nápadnější chloupky, pigmentová skvrna nebo důlek. Okultní rozštěp není nutné řešit chirurgicky.
  • Meningokéla se projevuje tím, že dojde v zadní části rozštěpených obratlů k vyhřeznutí míšního obalu ven z páteře. Dojde k vytvoření viditelného vaku, který je naplněný mozkomíšním mokem. I v tomto případě je mícha na svém správném místě, v páteřním kanálu a je nepoškozená. Tento druh rozštěpu se řeší chirurgicky. Meningokéla se vyskytuje poměrně vzácně.
  • Myelomeningokéla je nejzávažnější a nejčastější druh rozštěpu páteře. Z páteřního kanálu vyhřezne dozadu skrz neuzavřených obratlů s míšním obalem i část míchy. Mícha může být poškozená. Na zádech dítěte vznikne vak, který je překrytý kůží. U těžších postižení se stává, že je vak bez kožního krytu. S tímto druhem rozštěpu je často spjatý i hydrocefalus. Je to narušení přirozeného odtoku mozkomíšního moku, kapalina se hromadí v hlavě a utlačuje mozek a hrozí jeho vážné poškození.

Podle stupně postižení se u nemocných vyskytují různé problémy, například částečné nebo úplné ochrnutí dolních končetin, inkontinence moči a stolice, voda v hlavě, porucha vnímání tepla, chladu a bolesti. Lidé a rozštěpem páteře trpí bolestí zad, skoliózou, špatným držením těla a zvýšeným svalovým tonusem.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky1
IMG_1222
33_zahajeni_2609-174...
07
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.