Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Závist

Závist

Z ávist je nespokojenost s tím co máme a přitom toužíme po tom, co má někdo jiný. Se závistí jsme setkali určitě všichni. Malé děti si závidí hračky, dospělí vzdělání, zaměstnání, auto, oblečení, dovolené, … Je toho spousta, co si můžeme navzájem závidět. Závist v nás vznikne velice snadno a dokáže nám pořádně znepříjemnit život. Může nás připravit o přátelé i rodinu.

Jsou lidé, kteří si poctivou prací vydělali na auto nebo na dům a jejich přátelé jim to závidí. A tak vlastně přátelství skončí, protože závistivec neunese, že někdo má něco, co on ne.

Stává se to i v rodinách, hlavně když staří rodiče převedou svůj majetek na děti. I když se rodiče snaží o spravedlivé rozdělení, často vznikne mezi sourozenci pocit, že jeden z nich má víc než ten druhý. Pak vznikne mezi nimi závist a dlouholeté nepřátelství. Jak se asi musí cítit rodiče, kteří celý život šetřili pro své děti a oni se teď mezi sebou hádají. Je to bohužel častý a smutný jev dědictví.

Pokud závidíme známému vzdělání nebo dobrou práci, měli bychom se nad tím zamyslet. To co komu závidíme, vlastně ukazuje to, po čem toužíme. V tom případě může závist sloužit jako motivace, abychom na sebe pracovali, zdokonalovali se a tím dosáhli to, co chceme.

Když však netoužíme jen po tom, co má druhý člověk, ale když k danému člověku cítíme zášť, protože má něco co my ne, pokud se snažíme získat věc, kterou závidíme, nebo chceme o ni člověka připravit, tak je to už opravdová závist.

Katolická nauka považuje závist za jeden ze sedmi hlavních hříchů. Další hlavní hříchy jsou pýcha, lakomství, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost.

Závist se však od těch ostatních hříchů liší tím, že neobsahuje ani trošku potěšení. Při závisti necítíme nic radostného, potěšujícího ani na chvilku, jak u ostatních hříchů. Naopak cítíme trýznivou, mučivou bolest. Závist nám odebírá klid a radost.

Opakem závisti je přejícnost. Kdo umí přát druhému upřímně jeho úspěch, je šťastný. Není však lehké toho dosáhnout.

Jak bojovat se závistí
  • Zdravé sebevědomí a přejícnost zabrání, abychom druhým záviděli.
  • Udržovat si různé přátele. Čím víc máme kamarádů a přátel, tím máme lepší přehled o životě.
  • Pokud dosáhneme jakéhokoliv úspěchu a chceme se s radostí pochlubit přátelům, musíme to učinit citlivě, abychom nezavdali důvod k jejich žárlivosti. To by mohlo přátelství zničit.
  • Naučme se radovat z úspěchu druhých.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

57_vylet_2809-1106
cyklomaraton-k24-201...
cyklomaraton-k24-201...
51_vylet_2809-0800
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.