Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vánoční hvězda

Vánoční hvězda

V ánoční hvězda pochází z Mexika a Střední Ameriky, kde divoce roste v listnatých pralesích. Je to rostlina s krásně červenými a zelenými listy. S Vánocemi v Mexiku je vánoční hvězda spojována již od 16. století a je nazývaná květinou Štědrého večera. Mexická pověst vypráví o mladé a chudé dívce, které anděl poradil, aby natrhala obyčejný plevel, položila ho před kostelní oltář a dala tím dar Ježíšovi k oslavě jeho narození. Z plevele vyrostla vánoční hvězda.

V 17. století začali v Mexiku vánoční hvězdu používat k oslavě Vánoc františkáni. Listy ve tvaru hvězdy symbolizují betlémskou hvězdu, červená barva zase představuje krev ukřižovaného Ježíše.

Teprve později, až počátkem 20. století se vánoční hvězda stává mezinárodní vánoční rostlinou. Červená a zelená barva listů vánoční hvězdy se stala součástí vánoční výzdoby kostelů, obchodů, kanceláří i našich domovů.

Po Vánocích většinou vánoční hvězda ztratí listy, uschne a my ji pak vyhodíme. Je to však škoda, pokud se o rostlinu dobře postaráme, můžeme se z ní těšit i příští Vánoce.

Jak pečovat o vánoční hvězdu
  • Při koupi vánoční hvězdy musíme zjistit, jestli je rostlina zdravá a není napadená škůdci. Rovněž nesmí být přelitá, přesušená, povadlá a s opadávajícími listy.
  • Vánoční hvězda je teplomilná rostlina, proto ji nekupujeme na tržnici, kde by snadno prochladla ani pokud je umístěná u dveří nebo v průvanu. To vánoční hvězdě neprospívá a hrozí, že jí opadnou poupata a listy.
  • Vánoční hvězda nemá ráda ani změnu teploty. Proto je nutné, když si květinu koupíme, zabalit ji do papíru, aby nám cestou domu neprochladla a nebyla vystavená změnám teplot.
  • Když si rostlinu přineseme domů, je nejlepší, umístit ji na světlé místo bez přímého slunečního záření. Není vhodné umisťovat vánoční hvězdu blízko zdrojů tepla. Z důvodu průvanu není vhodné ani umístění na okně, kterým větráme. Vánoční hvězdu podléváme odstátou vodou o pokojové teplotě. Zemina musí být mírně vlhká, ne však přelitá.
  • Vánoční hvězdu po svátcích nevyhazujeme. Když začne shazovat listy, tak rostlinu seřízneme na 10 cm. Ze stonku poteče bílé mléko, které je jedovaté a může podráždit pokožku. Po práci si proto musíme dobře umýt ruce. Abychom zastavili tekoucí mléko ze stonku, tak místo řezu namočíme krátce do vroucí vody nebo je podržíme nad plamínkem ohně ze zápalky. Hvězdu pak dáme na světlé místo s teplotou kolem 16 °C. Na jaře, když už nehrozí mrazy, můžeme vánoční hvězdu vynést ven. Co dva týdny rostlinu přihnojujeme a dbáme, abychom ji zalévali tak akorát. Vánoční hvězda bude mít pravděpodobně jen zelené listy, to však nevadí. Na podzim přeneseme vánoční hvězdu domů. Čtyři týdny před Vánocemi se začneme starat o to, aby měla rostlina krásné barevné listy. Toho dosáhneme tím, že vánoční hvězdě zkrátíme den na 8 až 9 hodin. Proto rostlinu k večeru přikryjeme kornoutem z novin nebo krabicí a necháme tak do rána. Rostlina potřebuje absolutní tmu a vadí jí i pouliční osvětlení. Již po 3 týdnech se budeme těšit z poupat a barevných listí.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-06
25
konf-bez-barier01
priprava2011-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.