Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Štědrovečerní večeře v jiných krajích a u „sousedů“

Štědrovečerní večeře v jiných krajích a u „sousedů“

I se štědrovečerní večeří se pojí krajově mnoho obyčejů, které do určité míry přežívají, neboť dnes je tato večeře nejvýznamnějším rodinným společným jídlem celého roku. U nás kapr nemá zase tak dlouhou tradici, jak bychom si mysleli. Stává se běžným štědrovečerním jídlem teprve ve 2. polovině 19. století, neboť do té doby byl pro lid cenově nedostupný.

Nejstarším dochovaným receptem je „kapr na černo“, který se připravoval tři dny a pekl se v omáčce z mandlí, rozinek, perníku, povidel, ořechů a sladkého piva; podával se se šiškami, později s knedlíkem. Smažený kapr k nám přichází až z rakouské kuchyně v kuchařce Magdalény Dobromily Rettigové. Bramborový salát přichází na naše štědrovečerní stoly mnohem později. Jeho původ je snad údajně z ruské kuchyně až v období 2. světové války. Polévka se u nás podává nejčastěji rybí nebo luštěninová - hrachová či pučálka z naklíčeného hrachu. Štědrovečerní tabule pak již představuje dokonalou přehlídku pestrých kulinárních zvyků a tradic o mnoha chodech. V Krkonoších je tradiční např. Houbový kuba. Původně se ale na Štědrý večer podávalo devět chodů, mezi nimiž nechyběly oplatky s medem, černý kuba, knedlíky se švestkovou omáčkou, jablečný závin nebo muzika, pokrm, který se připravuje ze sušených švestek, perníku, hrušek, rozinek, perníku, ořechů a jablek.

V Polsku se podává dvanáct chodů, stejně jako je měsíců v roce. Začíná se borščem z červené řepy nebo zelňačkou, pokračuje se pokrmy z ryb, například kaprem v černé omáčce, a chybět nemohou ani pirožky plněné houbami a zelím. Také je oblíbenou rybou sleď.

Nejtradičnější polévkou na Slovensku na Štědrý den je kapustnica vyrobená například z kysaného zelí, uzeného masa, sušených hub, sušených švestek, klobásy a zahuštěná trochou mouky a kysané smetany. Recepty a použité ingredience se liší nejen v jednotlivých krajích, ale občas i v sousedících vesnicích. Také čočková polévka je oblíbená. Tak jako u nás i zde nalezneme tradiční rybí pokrmy.

V Rakousku se podává na slavnostní štědrovečerní večeři kuřecí, telecí nebo hovězí maso – (zvěřina a ryby jsou spíše výjimkou) a nádivka. V Německu je to pečená husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem. Také tradiční klobásy s bramborovým salátem.

Ať už jsou jídelníčky našich sousedů na Štědrý den jakkoliv pestré, stejně každý v naší zemi potvrdí, že nynější tradice - vylovený Třeboňský kapřík se svými kouzelnými šupinkami má svůj neodolatelný půvab a již na naši štědrovečerní tabuli neodmyslitelně patří.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn04
22
77_2soutezni_den_290...
vzduch-v-trinci-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.