Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Hradní stráž

Hradní stráž

P o vzniku Československé republiky 28. října 1918, bylo třeba střežit sídlo prezidenta. Nařízením Velitelství branné moci republiky 7. prosince 1918 zřídila pro vojenskou ochranu Pražského hradu pěší setninu. Organizačně spadala do 28. pěšího pluku Praze, dislokovaná v kasárnách na Smíchově.

Stráž v letech 1918 – 1920 tvořila Obec Sokolská z Hradčan, později je vystřídali legionáři, kteří bojovali na straně Dohody v Rusku, Itálii a Francii.

V letech 1936 – 1938 byla Hradní stráž připravena bránit Pražský hrad. Po okupaci v březnu 1939 plnila stráž své úkoly až do svého zrušení 29. června.

V letech 1945 – 1948 byla stráž opět vybudována podle modelu, který se osvědčil za první republiky. Se zvolením Gottwalda prezidentem republiky se Hradní stráž stává víceméně symbolickou jednotkou.

Zlomovým datem byl 15. prosinec 1952. Hradní stráž už není součást armády, ale stává se součástí Ministerstva vnitra. V roce 1960 se celý prapor stěhoval do kasáren na Loretánském náměstí, kde sídlí dodnes.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9063
61_vylet_2809-1353
P6265897
krajske_shromazdeni_...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.