Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nelson Mandela

Nelson Mandela

5 . prosince 2013 zemřel ve věku 95 let bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Zemřel na následky dlouhodobé nemoci. Trpěl opakovanou infekci plic. Mandela se narodil roku 1918 do rodiny žijící v kmeni Themba v Travskei. Brzy přišel o otce a tak Mandelu vychovával vůdce kmene. Díky tomu začal chodit do školy. Ve škole získal jméno Nelson, předtím se jmenoval Rolihlahla Mandela.

Když chtěl Mandelu jeho poručík oženit, tak raději odešel do Johannesburgu, kde pracoval v dole a pak v právní firmě. Dokončil bakalářské studie a dále studoval právo na University of Witwatersrand. Kolem roku 1944 vstoupil do Afrického národního kongresu (ANC). V roce 1948, po vítězství Národní strany, začal aktivně vystupovat a podporovat politiku apartheidu.

Politika apartheidu byla vlastně to, že lidé byli rozdělení podle rasy, kde každá rasa měla své místo. Běloši byli na řídících funkcích a černoši byli jejich pracovní síla. V té době byly vymezené pláže, dopravní prostředky a restaurace, kde směli jen běloši, černoši tam měli zakázaný vstup. Rovněž školy a nemocnice pro bělochy byly na mnohem větší úrovni, než ty, které směli navštěvovat černoši.

Nelson Mandela zpočátku propagoval nenásilný odpor proti apartheidu. V roce 1956 byl obviněn za vlastizradu.

V roce 1960 byla organizace ANC postavená mimo zákon. Masakr v Sharpeville, kde bylo policii zastřeleno 69 černochů, ukončilo Mandelův nenásilný boj s režimem. Mandela se marně snažil u premiéra Vewoerda o vytvoření vlády národní dohody, která by vypracovala demokratickou ústavu.

O rok později se Mandela postavil do čela ozbrojeného křídla ANC a řídil sabotáže proti vojenským i vládním cílům.

V srpnu 1962 byl Nelson Mandela odsouzen s vůdci ANC k 5 rokům vězení. V roce 1964 byl Mandela odsouzen za údajnou velezradu na doživotí.

Nelson Mandela byl ve vězení až do svých 72 let. Ve vězení strávil dlouhých 27 let. V roce 1990 byl z věznice propuštěn.

V roce 1994 se Mandela stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky. V následujícím roce Nelson Mandela přijal novou ústavu Jihoafrické republiky, která zakazovala diskriminaci národních menšin, včetně bělochů. Mandela si získal mezinárodní respekt za svoji obhajobu národního a mezinárodního usmíření.

Nelson Mandela je nositelem Nobelovy ceny za mír, snažil se zejména o zlepšení životních podmínek obyvatel a o usmíření v Jihoafrické republice.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
konf-bez-barier22
img_3656
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.