Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Národní divadlo v Praze

Národní divadlo v Praze

J e jednou z dominant hlavního města. Je to architektonický skvost. Budova Národního divadla sídlí na rohu ulice Národní a Smetanova nábřeží. Od roku 1983 k novoresanční stavbě náleží také moderní Nová scéna.

Žádost o výstavbu českého divadla předložil koncem ledna roku 1845 stavovskému výboru českého sněmu František Palacký. V dubnu už bylo schváleno povolení. V roce 1851 byly první sbírky, v té době to nebylo nějak neobvyklé. Na stavbu přispívali chudí lidé stejně jako šlechtici, vědci či umělci. Dary plynuly dokonce i ze zahraničí z Cambridge nebo Kalifornie. Rok po sbírkách byl z prvních výnosů zakoupen pozemek, který byl velký necelých 28 arů. Brzy se ozvaly hlasy volající po zbudování honosnějšího divadla a tak byly položeny základní kameny architekta Josefa Zítka 16 května 1868. Práci uměleckou uvnitř divadla vytvořily Mikoláš Aleš, Vojtěch Hynais, Josef Václav Myslbek. Do základů Divadla byly položeny kameny z historických míst české země. Původně měl být kámen dovezen pouze z hory Říp, nakonec však byly kameny dovezeny z hory Blaník, Radhošť, Vyšehrad, Hostýna a Žižkova.

Na první otevření, které bylo 11. června 1881 bylo představení Smetanovy Libuše a ještě herci odehráli další desítku her. Pak byla budova uzavřena z důvodu dokončovacích prací. Během nich však za dva měsíce po otevření přesně 12. srpna 1881 zachvátil budovu ničivý požár.

Tato katastrofa měla za následek ještě větší odhodlanost pro nové sbírky a během 50 dní bylo vybráno celý milión zlatých.

Poté začala nová stavba a k otevření obnoveného Národního divadla došlo 18. listopadu 1883

Divadlo je vysoké 26 metrů, velmi dobrá a odolná slyšitelnost a akustika. Nad hledištěm visí dvě tuny těžký lustr o šířce 3 metry a délce 5,5 metrů celkem má 260 lampiček.

Mezi jevištěm a hledištěm jsou 3 opony
  • Železná opona - proti požáru
  • Druhá opona - je namalována Vojtěchem Hynaisem
  • Třetí opona - je červená sametová a roztahuje se ručně.
Nad oponami je nápis s názvem Národ sobě (vystihuje občany, kteří darovali peníze na výstavbu budovy).

V současné době pod Národní divadlo spadá pět různých scén.
  • Historická neboli Zítkova budova
  • Státní opera Praha
  • Nová scéna
  • Stavovské divadlo
  • Divadlo Kolowrat

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231626
luhacovice-16
v-dolina2010-02
IMG_5444
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.