Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vánoční stromek

Vánoční stromek

V obchodech a lesních školkách začal prodej vánočních stromků. Vánoční stromek patří v dnešní době k symbolům Vánoc a má ho každá rodina. Ale nebylo tomu tak vždy. Podle prvních zmínek o vánočních stromech víme, že měly ochranitelskou funkci a že se zavěšovaly nad štědrovečerními stoly špičkou dolů.

Tradice zdobení vánočního stromku pochází z Německa. Nejstarší zpráva o ozdobeném vánočním stromku se nachází v brémské cechovní kronice z roku 1570. Tehdy byl vánoční stromek v řemeslnických a cechovních domech. Teprve v polovině 19. století se vánoční stromek začal zdobit i v německých domácnostech. Nejprve ve městech a pak i na vesnici.

Katolická církev považovala v minulosti ozdobený vánoční stromek za pohanský zvyk.

V České republice byl vánoční stromek poprvé ozdoben v roce 1812 ředitelem pražského Stavovského divadla Janem Karlem Liebichem, který jej postavil pro své přátele. Byla to v Čechách novinka a teprve od 40. let 19. století se vánoční stromek začíná prosazovat v bohatých pražských rodinách. Za vánoční stromek si lidé vybírali většinou smrčky a jedličky. Ty pak zdobili sladkým pečivem, perníčky, jablky, hruškami a také ozdobami ze slámy, ořechů a papíru. V bohatších rodinách se používaly i různé skleněné ozdoby. Zpočátku lidé nezdobili vánoční stromek svíčkami. Teprve od roku 1860 se poprvé na vánočním stromku rozsvítily lojové svíčky.

Ve většině domácností je zdobení stromečku slavnostní událost. Největší radost mají malé děti. Stromky dnes zdobíme elektrickými svíčkami, skleněnými, slaměnými, dřevěnými a čokoládovými ozdobami. Některé stromky jsou ozdobené parničkami nebo papírovými dekoracemi.

V dnešní době používáme umělé nebo živé vánoční stromky. Názory na to, který stromek je lepší se různí. Co člověk, to jiný názor. Každá varianta má své pro i proti.

Umělý nebo živý stromek?

Umělé stromky přišly u nás do módy zhruba před 15 až 20 lety. Jejich nevýhodou je, že jsou umělé a tak nevoní jako živé. Výhodou je zase to, že jim neopadá jehličí, manipulace a sestaveni je jednoduché, protože umělý stromek má již namontovaný podstavec. V současné době je výběr vánočních umělých stromků velký. Jsou k dostání velké, malé stromky, napodobeniny borovice, jedličky a smrčku. Dokonce si můžeme vybrat barvu stromku nebo i povrchovou úpravu zasněžením. Stromek je rovný a symetrický. V dnešní době si můžeme opravdu koupit hezký umělý stromek z kvalitního materiálu. Recyklace vánočních stromků je již na vysoké úrovni. Po Vánocích stromek stačí jen hezky zabalit a uskladnit na půdě. O dalších Vánocích již nemusíme shánět stromek, stačí jen zajít na půdu.

Živý vánoční stromek
hezky voní a díky němu máme doma kus přírody. Nevýhody jsou v tom, že si musíme živý stromek pořizovat každý rok. Musíme jej umístit do stojanu, aby byl rovný a nespadl. To je už práce pro domácí kutily. Jednou z velkých nevýhod živého stromku je, že mu opadá jehličí a tak musíme uklízet a zametat. Po Vánocích je třeba stromek vhodně zlikvidovat. Některé rodiny chodí vybírat vánoční stromek společně a mají to jako hezkou tradici. V tom případě je každoroční výběr stromků výhodou.
V dnešní době se vánočními stromy zdobí náměstí měst. Rozsvícení stromu je většinou slavnostní a probíhá na začátku adventu.

V roce 1999 byl ve Vatikánu na Svatopeterském náměstí postavený český vánoční smrk z Beskyd, který byl vysoký 24 metrů.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
P5303063
v-dolina2010-07
P6265920
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.